Zprávy → Asie a Austrálie15. srpna  2012 v 12:35  

Austrálie přiostřila boj s kuřáky. Zavádí jednotné obaly s detaily nemocných tkání

Australané budou od prosince kupovat cigarety ve stejných nevábně vypadajících obalech - Foto:  Reuters

Australané budou od prosince kupovat cigarety ve stejných nevábně vypadajících obalechFoto:  Reuters

Všechny cigarety v Austrálii budou od prosince k nerozeznání. Prodávat se budou ve stejném nevábném obalu. Dominovat jim ale bude varování ohledně zdravotních rizik. Rozhodl o tom australský nejvyšší soud. Australská vláda i zdravotní experti rozhodnutí přivítali, výrobci tabákových výrobků namítají, že podpoří černý trh.

Hnědo-zeleným krabičkám dominují detailní snímky částí lidského těla poničených dlouhodobými důsledky kouření. 

Spolupracovnice ČRo v Sydney Pavla Hůlová doplnila, že jde o velmi nepříjemné až děsivé snímky nemocných lidí. „Například detailní záběry dásní kuřáků, končetin postižených třeba gangrénou, plic lidí napojených na dýchací přístroje a podobně.“ 

 

Austrálie přiostřila boj s kouřením. Podrobnosti od spolupracovnice ČRo v Sydney Pavly Hůlové

Vložit na svůj web

Zatímco alarmujících snímků nemocných tkání se na krabičkách bude střídat celá řada, jména výrobců tabáku budou vytištěna všechna ve stejném formátu. 

Vláda si od odstranění marketingu z obalů tabákových výrobků slibuje, že kouření bude pro Australany, a zejména pro mladou generaci, méně atraktivní. 

Výrobci tabáku naproti tomu namítají, že unifikované obaly povedou k tomu, že se na australský trh dostanou nekontrolované pašované produkty, které mohou zdraví poškodit vážněji než legální tabákové výrobky. 

„To rozhodnutí má ale pro ně potenciálně daleko větší dopad, než jaký pocítí na zdejším relativně malém trhu. Pokud by totiž australský případ následovaly další země, mohlo by to vést ke značným změnám v globálních ziscích dosud velmi lukrativního tabákového průmyslu,“ uvedla Hůlová. 

Připomněla, že mezi zeměmi, které uvažují o podobných pravidlech, jsou například Velká Británie, Nový Zéland či Indie. 

Autor:  Pavla Hůlová,  bre
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace