Čína ruší politiku jednoho dítěte, rodiny budou mít nově povoleny dvě

Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Ve více než miliardové zemi bude od nynějška rodinám povoleno mít děti dvě. Informovala o tom dnes čínská státní média, která citovala z prohlášení vydaného na závěr vrcholného zasedání vládnoucích komunistů. Ti se zabývali reformami pro období let 2016 až 2020.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děvčátko

Čínské děvčátko | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Čína upouští od své desítky let uplatňované politiky jednoho dítěte a umožní všem párům mít děti dvě,“ oznámila státní agentura Nová Čína. Podrobnosti k nové politice, ani období, kdy by měla platit, zpráva neuvádí.

Politiku jednoho dítěte, oficiálně politiku plánování porodnosti, zavedli v Číně v roce 1979 s cílem omezit růst populace. Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí čínských komunistů upustit od politiky jednoho dítěte mluvil sinolog Vít Vojta

V letech 1981 až 2013 na dodržování politiky dohlížela centrální komise pro rodinné plánování. V roce 2013 byl dohled v rámci reforem zařazený pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle této politiky měly před rokem 2013 manželské páry žijící ve městech povoleno mít pouze jedno dítě, přičemž etnické menšiny a také rodiče, kteří oba neměli žádné sourozence, mohli mít dvě děti, pokud první dítě byla dívka.

Za porušení pravidel podle sinologa Víta Vojty hrozily vysoké pokuty, ztráta sociálních jistot pro dítě nebo třeba propad na společenském žebříčku, kdy se z úředníků stávali dělníci. Trochu volnější pravidla byla na venkově.

„Tam se přirozeně počítalo s tím, že venkované musí mít syna, protože dcera se vyvdává a stará se na stará kolena o rodiče svého manžela,“ uvedl Vojta v rozhovoru pro Český rozhlas.

Podle oficiálních statistik z loňského roku žije v Číně 1,36 miliardy lidí, země se ale potýká se stárnutím populace. Počet obyvatel v produktivním věku v minulém roce klesl o 2,44 milionu. Téměř 15 procent obyvatelstva dnes v Číně tvoří lidé starší 60 let a do roku 2030 budou podle odhadů představovat čtvrtinu čínské populace.
Zdroj: ČTK

„Na venkově se přimhuřovaly oči nad tím, že páry zkoušely druhé dítě – nebo dokonce třetí dítě, v případě, že to nebyl chlapec – protože až do doby někdy před pěti deseti lety se teprve začaly zavádět důchody pro rolníky, jinak byli rolníci odkázáni skutečně na své děti,“ doplnil.

O uvolnění této politiky podle něj čínští představitelé přemýšleli už od 90. let. „Po dlouhé diskusi se už před několika lety začalo se změnami,“ poznamenal Vojta.

Od listopadu 2013 si mohou dvě děti pořizovat i páry, kde je alespoň jeden rodič jedináčkem. Toto uvolnění přísných populačních předpisů však nenaplnilo očekávání úřadů. Z 11 milionů rodičovských párů, kterým bylo umožněno mít druhé dítě, jich projevilo zájem jen 700 tisíc.

Politika jednoho dítěte zabránila podle odhadů do konce roku 2013 narození 400 milionů dětí, vedla k nuceným potratům a také k demografické nerovnováze mezi pohlavími. Rodiny v Číně totiž obvykle dávají přednost mužským potomkům a řada budoucích matek vyhledává interrupci, pokud je plod ženského pohlaví.

V Číně tak na 100 narozených dívek připadá 118 chlapců. Přirozený poměr ve společnosti je přitom 105 chlapců na 100 dívek.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme