Zprávy → Asie a Austrálie6. září  2016 v 17:04  

Čína tlačí na Hongkong: Kdokoli bude prosazovat nezávislost, může být potrestán

Předvolební mítinky v Hongkongu - Foto:  Reuters

Předvolební mítinky v HongkonguFoto:  Reuters

Čína dnes varovala nově zvolené hongkongské poslance, aby se nevyslovovali pro nezávislost Hongkongu. "Kdokoli bude prosazovat hongkongskou nezávislost, může být potrestán," uvedla podle zpravodajského serveru BBC čínská státní média.

Varování z Pekingu přichází poté, co ve víkendových volbách do hongkongské Zákonodárné rady bylo zvoleno šest mladých kandidátů, kteří podporují právo Hongkongu na sebeurčení. 

Čínská vláda dnes zdůraznila, že je "zásadně proti" jakýmkoli aktivitám podporujícím samostatnost Hongkongu, ať už na půdě Zákonodárné rady, či mimo ni. 

Peking hraje stále prim 

Většinu v Zákonodárné radě budou mít nadále propekingští politici, a to i díky volebnímu systému.  

Obyvatelé Hongkongu v hlasování totiž vybírali jen 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem. 

Demokraté mohou vetovat 

Hongkongská prodemokratická opozice získala 30 mandátů, čímž si polepšila o tři křesla oproti dosavadnímu stavu. I nadále má tak více než třetinu mandátů, což jí umožňuje blokovat některé zákony. 

Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 000 lidí. Někteří studentští vůdci protestů nyní zasednou v parlamentu. 

Hongkong pod čínskou správou - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace