Zprávy → Asie a Austrálie2. srpna  2016 v 13:23  

Čínský prezident přestal kouřit. Jde příkladem v zemi, kde kouří nejvíce lidí na světě

Čínský prezident Si Ťin-pching - Foto:  Reuters

Čínský prezident Si Ťin-pchingFoto:  Reuters

Čínský prezident Si Ťin-pching chce prosadit další protikuřácké zákony. A sám jde příkladem. Kdysi náruživý milovník tabáku přestal kouřit. V zemi, kde si cigaretu zapálí nejvíce lidí na světě, zhruba 300 milionů, a kde na následky kouření umírají statisíce obyvatel, to může mít pozitivní dopad.

Prezidentovo rozhodnutí přestat kouřit je tím nejlepším příkladem, říká šéfka Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová, která jako první přišla s informací, že Si Ťin-pching už nekouří. Její kompliment na adresu čínského prezidenta rozebírají i tamní média. 

Neví se, kdy přesně Si Ťin-pching přestal kouřit, ale když před třemi lety zveřejnila vládní agentura Sin-chua fotografii pocházející z 80. let minulého století, na které tehdy ještě jako mladý funkcionář drží v ruce cigaretu a na stole vedle něj leží krabička značky Lotus, strhla se doslova mánie. 

Každý Číňan chtěl kouřit stejné cigarety jako prezident. Proto tabáková firma vyrábějící tuto značku obnovila její produkci a lidé na ni stáli i fronty. Čína je totiž zemí, kde její vůdci vždy byli příkladem, negativním i pozitivním a jejich chování a zvyky ovlivňovaly miliony obyvatel někdejší Říše středu. 

Platilo to o prvním komunistickém vůdci Mao Ce-tungovi nebo o reformátorovi Teng Siao-pchingovi. Oba byli velmi silní kuřáci a tak nebylo divu, že více než polovina čínských mužů propadla tomuto neduhu. 

S nástupem Si Ťin-pchinga ale přišly změny, funkcionáři od té doby nesmějí nakupovat tabákové výrobky z veřejných fondů, stejně tak si nemohou zapálit při oficiálních příležitostech. Poslední protikuřácký zákon z roku 2014 pak zakazoval kouření ve veřejných budovách i na některých otevřených prostranstvích. Ve výsledku ale obsahuje různé výjimky, pro restaurace, hotely či letiště. 

Podle Světové zdravotnické organizace v Číně každý rok zemře na následky kouření jeden milion lidí, a pokud se současný trend nezmění, tak v roce 2050 to mohou být až tři miliony. Pasívních kuřáků pak každý rok umře na sto tisíc. 

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace