Zprávy → Asie a Austrálie8. srpna  2016 v 10:54  

Japonský císař Akihito naznačil, že by rád abdikoval

Japonský císař Akihito - Foto:  Reuters

Japonský císař AkihitoFoto:  Reuters

Japonský císař Akihito naznačil, že by rád odstoupil z funkce. V předem natočeném videu, které japonské televize odvysílaly, prohlásil, že se na vykonávání role panovníka cítí být slabý. Akihito v té souvislosti připomněl dvě operace, které v poslední době prodělal.

Řekl, že je mu už víc než 80 let a přibývá chvil, kdy mu jeho fyzická kondice brání ve výkonu různých činností. A proto podle jeho vlastních slov v posledních letech začal přehodnocovat názor na to, jestli ještě dokáže vykonávat ty povinnosti, které jsou vázány k funkci císaře. 

„V posledních letech jsem prodělal dvě operace a vzhledem ke svému věku jsem se začal cítit slabě. Od té doby uvažuji o tom, jestli budu schopen dál plnit povinnosti císaře,“ prohlásil. 

82letý japonský císař ale podle ústavy nemá pravomoc rozhodnout o své abdikaci, protože nesmí jinak zasahovat do politického dění. Pokud Akihito v dohledné době odstoupí, pravděpodobně by ho nahradil princ Naruhito. 

Císař Akihito naposledy na veřejnosti vystoupil před pěti lety po ničivém zemětřesení a vlně tsunami, které poškodily jadernou elektrárnu ve Fukušimě. 

Akihito je nejstarším synem kontroverzního válečného císaře Hirohita a hlavou Japonska je 27 let. Jako první z japonských panovníků není považován za živého boha, poddaní ho však mají ve stejné úctě jako jeho předky. Je také prvním japonským panovníkem, který vykonává oficiální zahraniční cesty. V létě 2002 zavítal spolu se svou chotí, císařovnou Mičiko, i do Prahy, kde se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem. 

V uplynulých letech budily obavy Japonců císařovy nemoci. V roce 2003 se léčil s rakovinou prostaty, o pět let později ho sužovaly problémy spojené s nadměrným stresem, včetně nepravidelného tepu a krvácení do žaludku. V roce 2012 císař Akihito prodělal operaci srdce. 

Pokud by císař skutečně odešel ze své funkce, stalo by se tak poprvé od začátku 19. století. 

Autor:   ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace