Zprávy → Asie a Austrálie3. září  2016 v 14:16  

Malajsie hlásí první ‘domácí‘ případ ziky, WHO kvůli viru prodloužila globální stav nouze

Dezinfekce kontaminované kanalizace ve čtvrti v Singapuru, kde byly objeveny případy nákazy viru zika - Foto:  Reuters

Dezinfekce kontaminované kanalizace ve čtvrti v Singapuru, kde byly objeveny případy nákazy viru zikaFoto:  Reuters

V Malajsii evidují první pacienty s virem zika nakažené místními komáry. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že prvním pacientem je jednašedesátiletý muž, který poslední dobou nikam necestoval, a nejspíš ho nakazil infikovaný komár.

Ministerstvo připustilo, že lze očekávat výskyt dalších případů, zvláště pokud veřejnost a příslušné úřady podcení význam preventivních opatření. 

Malajsie ve čtvrtek potvrdila první importovaný případ ziky. Virus se objevil u osmapadesátileté ženy, která se vrátila z návštěvy Singapuru. Právě tam úřady potvrdily už několik stovek nakažených lidí. 

Většinu infikovaných tvoří zahraniční dělníci. Třicet šest nemocných stavbařů pracovalo na stavbě jednoho bytového a kancelářského komplexu. 

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli viru zika v pátek prodloužil globální stav nouze, protože se nákaza nově objevila nejen v Singapuru, ale i v Guinei-Bissau a dalších státech. Vědci také ještě nevědí vše o možných následcích nákazy ani o různých způsobech přenosu. 

Virus zika není pro dospělé lidi příliš nebezpečný a má mírný průběh. Obyčejně má podobné příznaky jako chřipka a lidé se z nemoci plně zotaví. 

Autor:  Martin Balucha,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace