Zprávy → Asie a Austrálie4. září  2016 v 10:00  

Obyvatelé Hongkongu hlasují v nejdůležitějších volbách za posledních 20 let

Předvolební mítinky v Hongkongu - Foto:  Reuters

Předvolební mítinky v HongkonguFoto:  Reuters

V Hongkongu začaly volby do Zákonodárné rady. Podle agentury AP jde o nejdůležitější hlasování od roku 1997, kdy bývalá britská kolonie přešla pod správu čínské vlády. Hlavní kandidující strany rozděluje postoj k Pekingu, který se v metropoli snaží posílit svůj vliv.

Prodemokratická opozice doufá, že si v 70členné Zákonodárné radě udrží alespoň jednu třetinu křesel, které potřebuje k vetování zákonů svých pročínských rivalů. 

Podle analytiků výsledky voleb naznačí, jestli se u moci udrží neoblíbený vůdce metropole Hongkongu Leung Čchun-jing. Jeho vřelý vztah k Číně naráží na touhy po nezávislosti. 

Navíc se v metropoli ozývá kritika, že čínské státní firmy v Hongkongu nařizují svým zaměstnancům, jak volit. Podle bývalé šéfky hongkongské vlády Anson Chan je kupování hlasů a vyhrožování veřejným tajemstvím. 

Hongkong má přes 3,5 milionu oprávněných voličů. O obsazení necelé poloviny křesel v 70členné Zákonodárné radě ale podle volebního systému rozhoduje jen čtvrt milionu z nich. Rada schvaluje zákony i rozpočet pro metropoli. 

Hongkong pod čínskou správou - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Iva Kestřánková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace