Premiéři Japonska a Číny se pokusili zlepšit vzájemné vztahy

Japonsko a Čína se sice trochu hádají, ale chtějí se udobřit. Alespoň to tvrdí premiéři obou zemí, Naoto Kan a Wen Ťia-pao. V noci se krátce setkali v Bruselu, na okraj summitu Asie-EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudý příliv u pobřeží Japonska

Rudý příliv u pobřeží Japonska | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Marufish

Byla to nečekaná schůzka, protože obě země si dělají nárok na ostrovy, kterým Japonci říkají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj. Spor trvá, ale obě země ho chtějí řešit.

Oba premiéři na té noční schůzce v podstatě řekli: "Ty ostrovy jsou naše," alespoň tak to uvádí agentura Reuters. Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu připomněl, že i dohoda, že se nedohodneme – je pokrokem. „Důvod sporu je dvojí. Za prvé je prestižní a za druhé je sporem o ložiska zemního plynu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák ve Světě o jedné mluvil o vztazích mezi Japonskem a Čínou

Zatím poslední incident u sporných ostrovů ve Východočínském moři se odehrál 7. září. Čínská rybářská loď se tam střetla s japonskými hlídkovými čluny. Japonci 14 zadržených členů posádky pustili, ale kapitána drželi až do 24. září.

Milan Slezák také zdůraznil, že Čína zůstává pro Japonsko velice důležitým partnerem, i když se na mnohém neshodují. „Japonsko potřebovalo o Číny zvláštní minerály pro výrobu počítačových komponent, Čína je přestala vyvážet.“ Vztahy klesly k bodu mrazu. „Pomíjím protijaponské demonstrace v Číně, které byly spontánní.“

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme