Zprávy → Asie a Austrálie9. srpna  2016 v 12:04  

Příští vaši raketu sestřelíme, varovala Severní Koreu japonská ministryně obrany

Nová japonská ministryně obrany Tomomi Inadaová - Foto:  ČTK/AP

Nová japonská ministryně obrany Tomomi InadaováFoto:  ČTK/AP

Japonsko sestřelí severokorejské vojenské rakety, pokud ohrozí jeho bezpečnost. Tenhle vzkaz vyslala do KLDR nová japonská ministryně obrany Tomomi Inadaová. Situace na Korejském poloostrově se tak ještě více vyostřuje.

Ministryně obrany Tomomi Inadaová je ve funkci necelý týden a už řeší velmi zásadní problém. Japonsko až dosud v podobných případech posílalo protestní nóty, ale tentokrát ministryně vydala velmi jasné rozhodnutí - raketu, která naruší japonský vzdušný prostor, vojáci sestřelí. 

Japonská armáda zůstává v pohotovosti a vojáci jsou nepřetržitě připraveni u obou obranných systémů, které tuto ostrovní zemi chrání. 

V případě hlavního města Tokia jde o mobilní raketový systém Patriot, což jsou rakety dlouhého doletu typu země - vzduch. Zbytek Japonska hlídá námořní systém Aegis. Oba obranné systémy jsou americké výroby a Japonci jim naprosto důvěřují. 

Poslední severokorejské raketové zkoušky Japonce naprosto šokovaly. KLDR před necelým týdnem vypustila celkem tři rakety, přičemž jedna přeletěla vzdálenost přibližně tisíc kilometrů a dopadla necelých 300 kilometrů od japonského pobřeží - do oblasti, která už je součástí Japonska. 

Severní Korea (KLDR) - balistické rakety - Foto:  Český rozhlas

Autor:  David Jakš

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace