Zprávy → Asie a Austrálie2. září  2016 v 06:48  

Uzbecký prezident Karimov je v kritickém stavu, potvrdila vláda

Uzbecký prezident Islam Karimov - Foto:  ČTK/AP, Brendan Smialowski

Uzbecký prezident Islam KarimovFoto:  ČTK/AP, Brendan Smialowski

Zdravotní stav uzbeckého prezidenta Islama Karimova se velmi zhoršil a lékaři jej hodnotí jako kritický. Uvedla to dnes vláda nejlidnatější postsovětské země ve střední Asii, která se po čtvrtstoletí vlády autokratického prezidenta chystá na první předání moci od získání nezávislosti.

Osmasedmdesátiletý Karimov leží na jednotce intenzivní péče poté, co v sobotu utrpěl krvácení do mozku. Podle dnešního vyjádření jeho kabinetu se situace za posledních 24 hodin výrazně zhoršila. „Lékaři hodnotí (jeho stav) jako kritický,“ uvedla uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje Slovo. Stejné vyjádření citovala i ruská agentura RIA. 

Kolem jeho osoby se celý týden rojí nepotvrzené informace. Místní agentura Fergana již v pondělí uvedla, že zemřel, což úřady ani Karimovova dcera nepotvrdily. 

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu. 

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace