Zprávy → Asie a Austrálie3. září  2016 v 10:37  

V Číně zavřeli nedávno otevřený skleněný most. Žádná závada, musí projít údržbou, tvrdí úřady

Skleněný most v čínské provincii Hunana - Foto:  Reuters

Skleněný most v čínské provincii HunanaFoto:  Reuters

Dva týdny ohromoval turisty nejdelší a největší skleněný most na světě v čínské provincii Hunan. Po 14 dnech ho ale úřady zavřely. Tvrdí, že se musí vypořádat s obrovským množstvím návštěvníků a most musí projít údržbou. Konkrétní příčina uzavírky ale není známá. Ani to, kdy se most turistům znovu otevře.

Mluvčí turistické oblasti podle televize CNN řekl, že na mostě nebyla žádná nehoda a že není prasklý ani poškozený. Podle něj most čelil “obrovskému množství návštěvníků“. 

O procházku po nejdelším visutém mostě světa se skleněnou deskou je obrovský zájem. Konstruktéři počítali s osmi tisíci lidmi denně, na most se jich chce ale prý dostat až 10krát víc. 

Řada lidí si prý už dlouho dopředu zarezervovala cestu do provincie Hunan. Teď se zlobí, že se k cíli nedostanou. „Všechno jsme si už zarezervovali a teď říkáte, že je most uzavřen. Děláte si ze mě legraci?!“ napsal jeden z uživatelů sociálních sítí. 

Na sociálních sítích se objevily ale také takové názory, že správci stavby organizaci nezvládají. Jeden uživatel jim na sociální síti napsal, že je všude na mostě a v jeho okolí nepořádek, na zemi se válí odpadky a člověk nemá ani možnost si tam někde koupit třeba balenou vodu. 

Most, který se klene ve výši 300 metrů, je 430 metrů dlouhý a na šířku má šest metrů. Spojuje dva vrcholy pohoří Stone Buddha v Geoparku Pching-ťiang. Údolí se přezdívá Avatar, protože krajina údajně posloužila jako inspirace pro amerického režiséra Jamese Camerona při natáčení celovečerního filmu. 

Na místě skleněného mostu už dříve stával visutý most s dřevěnou deskou. Postupně ale dřevěná prkna tým specialistů vyměnil za tabule z dvojitého tvrzeného skla. Cena nového mostu se vyšplhala na 3 a půl milionu dolarů. To je přibližně 84 milionů korun. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace