Zprávy → Asie a Austrálie28. července  2012 v 10:35  

V jihokorejském Porjongu bahno léčí, festival bláta navštěvují desetitisíce lidí

Festival bláíta v jihokorejském Porjongu - Foto: Jan Šibík

Festival bláíta v jihokorejském PorjonguFoto: Jan Šibík

Bláto obvykle není nic příjemného, jihokorejskému městečku Porjong ale přineslo slávu i mezinárodní uznání. Tamější bahno je totiž zdravé a válet se v něm mnohým působí potěšení. Stačilo pár reklam, dobrý organizátor a do Porjongu se hrnou desítky tisíc lidí ročně. Bahenní festival láká místní i cizince a kosmetické produkty z bahna se na něm prodávají po kilech.

Festival bahna v přímořském městě Porjong, které leží asi 200 kilometrů od jihokorejské metropole Soulu, se do historie délkou konání ještě nezapsal. Založen byl teprve v roce 1998. Počtem účastníků ale každoročně trhá rekordy. 

Za prvních deset let pořádání se v porjongském bahně vyválelo přes dva miliony lidí. „Jsem tady poprvé. Vždycky jsem se sem chtěla podívat. Slyšela jsem, že jde o největší festival tohoto typu v Jižní Koreji a možná i na celém světě," říká mladá Yeni, která přijela ze Soulu. 

 

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková popsala Radiožurnálu bahenní festival v jihokorejském Porjongu

Vložit na svůj web

Yeni se na festivalu nenudí. Vybrat si může z nejrůznějších bahenních zábalů, koupelí, v bahně plavat nebo dokonce někoho vyzvat do blátivého ringu na souboj. 

„ Opravdu jsem si užila bahenní skluzavku. A vůbec je to příjemné mít bláto na celém těle, hlavně když vím, že je pro mě prospěšné. Ale je tady toho ještě spousta zajímavého, koncerty na pláži nebo plavání v moři," vypráví nadšená Yeni. 

Mladá obyvatelka Soulu plánuje, že na festival do Porjongu přijede i příští rok. A spolu s ní jistě i tisíce Jihokorejců a cizinců. Kdy se totiž můžete jen tak bez pohoršení okolí pořádně zamazat blátem, které léčí? 

Autor:  Kateřina Procházková  (kpr)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace