Zprávy → Asie a Austrálie11. srpna  2016 v 18:03  

Vietnam posílá raketomety do jihočínského moře kvůli Číně

Jihočínské moře - Foto:  Google Maps

Jihočínské mořeFoto:  Google Maps

Vietnam přesouvá své vojáky i techniku do oblasti sporných ostrovů v Jihočínském moři. Situace v oblasti je přitom už teď velmi vyhrocená. Je to tak zejména kvůli územním sporům mezi Čínou a dalšími státy. Čína sice prohrála mezinárodní arbitráž o Spratleyovy ostrovy, stále ale odmítá její výsledek respektovat.

Do nebezpečné hry teď vstupuje další silný hráč a tím je Vietnam. Poslední fotografie dokazují, že se aktivita vietnamské armády týká celkem pěti míst na Spratleyových ostrovech. 

Vietnam tam totiž s nejvyšší pravděpodobností přepravil mobilní odpalovací zařízení. V podstatě se jedná o raketomety izraelské výroby, v jejich dostřelu se však nacházejí i čínské jednotky. 

Vietnam byla vždy vojensky silná země. Jihoasijský stát s bezmála sto miliony obyvatel své peníze investuje zejména do zbrojení. V poslední době modernizuje především námořnictvo i pěchotu. 

 

Pokud by došlo ke konfliktu, tak by Vietnam svými raketomety čínské jednotky bezpochyby zasáhl.

Vložit na svůj web

Tato země navíc úzce spolupracuje se Spojenými státy. Minulý měsíc jeden z tamních vysoce postavených generálů prohlásil, že Vietnam nepřipravuje žádné vojenské operace na Spratleyových ostrovech. Současně však dodal, že si země toto právo vyhrazuje. 

Generál současný přesun vietnamských raketometů na Spratleyovy ostrovy nazval nepřesnou interpretací. 

Čína na ostrovech staví základny 

Mezinárodní arbitráž, týkající se územních práv Spratleyových ostrovů, před měsícem navíc potvrdila, že Čína na tato teritoria nárok nemá a neoprávněně je prý okupuje. 

Čína přesto na Spratleyových ostrovech postavila tři letecké základny a v současné době dostavuje zpevněné letecké hangáry. Spekuluje se také o tom, že na ostrovy umisťuje i protiletecké baterie. 

Podle sdělení BBC by kapacita tamních leteckých základen měla dosahovat až osmdesáti letounů. 

Autor:  David Jakš, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace