Zprávy → Asie a Austrálie9. září  2016 v 11:00  

Zadupat jiskru svobody. Drama vzbouřené čínské vsi spěje k hořkému konci

Wukchanští už 80 dnů organizují téměř každodenní pochody - Foto:  Reuters

Wukchanští už 80 dnů organizují téměř každodenní pochodyFoto:  Reuters

Když před pěti lety vyhnali zkorumpované funkcionáře, kteří je okradli o půdu, dosáhli v Číně nevídaného: vybojovali si politickou svobodu. Svět jejich domov překřtil na „vesnici demokracie“, režim však viděl nebezpečný precedens. Nakonec zasáhl. Demokraticky zvoleného vůdce vesničanů z Wu-kchanu poslal do vězení – a wukchanští se znovu bouří, přestože jejich naděje skomírají.

„Jsem Lin Cu-luan, představený vesnice Wu-kchan. Kvůli své neznalosti zákona jsem bral obrovské provize za smluvní a nákupčí projekty. Je to zločin – ten největší zločin, jaký jsem kdy spáchal.“ 

Psal se 20. červen a ve vysílání čínského televizního gigantu CCTV pomalu odměřoval slova hubený muž ve volné košili. Ještě před několika dny byl jednasedmdesátiletý Lin Cu-luan hlavou obce, která ho do svého čela svobodně zvolila celými 85 procenty. Nyní čínské veřejnosti oznamoval, že má na svědomí stejný hřích jako jeho svržený předchůdce: nechal se zkorumpovat mocí. 

O dva a půl měsíce později se Lin ocitl v rukách oblastní justice – soud v domovské provincii Kuang-tung ho tento čtvrtek poslal na tři roky a jeden měsíc za mříže; navíc ho pokutoval 400 000 jüany (téměř 1,5 milionu korun). 

'Donutili ho. Budeme bojovat' 

Jenže obyvatelé Wu-kchanu mají jasno: Lin není žádný zločinec, ale poctivý člověk, kterého k přiznání donutili. Vládním a policejním funkcionářům byl nepohodlný, protože před svým červnovým zatčením volal po obnovení protikorupčního boje, tvrdí wukchanští. „Žádný spravedlivý rozsudek to není. Neudělal nic špatného. Vesnice s tím bude bojovat,“ potvrdil jeden z nich hongkongskému Ming Pao krátce po vynesení rozsudku. 

Čtěte také: Čínští venkované se bouří proti korupci, policie je odřízla od jídla

Wukchanští už 80 dnů organizují téměř každodenní pochody, v nichž se domáhají Linova neprodleného omilostnění a propuštění. Největší protesty oznámili právě na tento týden, kdy kvůli soudu naplánovali i stávku. „Jednomyslným krokem celé vesnické rady zahajujeme masové demonstrace dvakrát denně v 9.30 a 16.30 od 8. září do 11. září. Všechny wukchanské rybárny, obchody, trhy a stavby budou zavřeny,“ citoval z prohlášení list South China Morning Post, který kauzu Wu-kchan dlouhodobě sleduje. 

Bezpečnostní složky reagovaly zdviženým prstem. Z úřadu veřejné bezpečnosti v okresním městě Lu-fengu dorazil do Wu-kchanu varovný dopis, který vesničanům hrozí právními následky, pokud protestů nenechají. Podle všeho marně. 

„Většina z nás (ten dopis) dostala, ale stejně na ně budeme tlačit, dokud (Lina) nepropustí. Čím víc varování pošlou, tím aktivnější budeme,“ slibují wukchanští. 

Protesty ve Wu-kchanu
- Obyvatelé odlehlé rybářské vesnice na břehu Jihočínského moře se na podzim 2011 vzbouřili proti politickému vedení, které prodalo jejich pozemky developerům, aniž by vesničany kompenzovalo. Vzbouřenci funkcionáře vyhnali.
- Dramatická situace vyústila v prosincové zatčení trojice lidových vůdců (jeden z nich ve vězení zemřel) a obležení obce bezpečnostními jednotkami. To nakonec ukončil až zásah provinční vlády ve prospěch povstalců: mimo jiné jim umožnila svobodné komunální volby, zveřejnila finanční záznamy a slíbila potrestat viníky. Hlavou Wu-kchanu byl zvolen Lin Cu-luan.
- Letos Wu-kchan znovu opanovalo napětí: spor o pozemky se stále vleče a Lin hodlal rozpoutat nové protesty. Trval však na tom, že se musí obejít bez násilí. Koncept jeho řeči vyzývá k respektování „kolektivní demokracie pod vládou práva“ a zakazuje nadávky a fyzickou agresi, kterou slibuje vážně potrestat. Samotnou řeč však Lin už pronést nestihl – v jeho předvečer, 18. června, ho doma zatkla pořádková policie.

V roce 2011, kdy se vzbouřili proti nelegálnímu zabírání vesnických pozemků, zvítězili – jak nad stranickým výborem, jenž jim ukřivdil, tak nad policisty, kteří jejich domov oblehli a pokusili se jejich protest zlikvidovat. Dosáhli dohody, která pád předchozího vedení posvětila a umožnila jim vybrat si nové, svobodně a z jejich středu. 

Tehdejší šéf kuangtungských komunistů Wang Jang byl ve straně na oplátku veleben za to, že wukchanskou bouři potlačil smírem a bez většího prolití krve. (Životem však zaplatil jeden z protestních vůdců Süe Ťin-po, který v prosinci 2011 za nejasných okolností zemřel v policejní vazbě – pozn. red.) 

Hlasití ovšem byli i zastánci tvrdé linie, kteří před wukchanským modelem bili na poplach a tvrdili, že může inspirovat další nepokoje, možná i otřást politickým statem quo. Lidové bouře podnícené zabíráním půdy, korupcí nebo neútěšným stavem životního prostředí jsou dnes v Číně takřka na denním pořádku – a pro regionální vlády, které jsou zároveň pod silným tlakem pekingského ústředí, představují noční můru. 

Žádný vůdce, žádná demonstrace 

Současný postup úřadů proti Wu-kchanu o velké ochotě ke kompromisům nesvědčí. Přání Lin Cu-luanových synů najmout otci právníky bylo smeteno ze stolu s tím, že obhájce zajistí vláda. Celá rodina je pod bedlivým dohledem bezpečnostních složek a má přísný zákaz hovořit s jinými než pevninskými médii; jeden z Linových vnuků se v srpnu pokusil vzít si život. 

Linova manželka Jang Čen z Wu-kchanu raději uprchla. Jak uvedla už v červnu pro South China Morning, nepochybuje o důvodu, proč policie uprostřed noci vtrhla k nim domů a manžela odvlekla. Následující den měl totiž Lin Cu-luan v plánu velký projev, jímž chtěl Wu-kchan mobilizovat k dalšímu boji – spor o zabavené pozemky se totiž vleče dodnes. Podle Jang je věc prostá: „Nebude vůdce – nebudou demonstrace." 

Po čtvrtečním verdiktu nad Lin Cu-luanem jsou namístě obavy, že pětiletý sen wukchanských o svobodě letos skončí – stejně jako je naděje těch, jimž byl Wu-kchan vzorem. 

Autor:  Magdalena Slezáková  (mls)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace