Zprávy → Atletika17. října  2016 v 16:43  

Britský novinář: Peníze si do hrobu nevezmu, radši vydám knihu o Zátopkovi

Pat Butcher je jedním z největších fanoušků slavného běžce - Foto: globerunner .org

Pat Butcher je jedním z největších fanoušků slavného běžceFoto: globerunner .org

Sportovní novinář Pat Butcher pracoval na knize o Emilu Zátopkovi několik let. Teď ji vydal vlastním nákladem. Na legendárního běžce nechal vzpomínat jeho přátele i soupeře. Nevyhnul se ani Zátopkově životě po srpnové okupaci Československa.

Vydání knihy o Zátopkovi stálo britského novináře 12 tisíc eur - nemluvě o nákladech na četné cesty do Česka. Ne že by měl Pat Butcher peněz nazbyt, ale knihu chtěl vydat stůj co stůj a nakladatele v Británii nesehnal. 

Přitom Butcher není žádný amatérský nadšenec, ale zkušený sportovní novinář a atletický komentátor, který za sebou má desítku olympiád. O Emilu Zátopkovi natočil i televizní dokument. „Když jsem v Česku, běhám ve Stromovce, kde běhával Emil, běhal jsem také na jeho dráze v Houštce ve Staré Boleslavi, i po jeho lesních cestách. Prostě sleduju stopy svého hrdiny.“ 

Novinář je držitelem národního rekordu v běhu na jednu míli, a i když je více než o generaci mladší než Emil Zátopek, setkal se s mnoha jeho přáteli a soupeři, s některými i závodil. 

„Nejvíc mě zajímali Láďa Kořán a Jindra Roudný, kteří s Emilem běhali po válce a nejlépe ho znali. Mluvil jsem i s Rony Clarkem, také jsem závodil s Alanem Mimounem - Zátopkovým věčným stínem. Jejich svědectví je nesmírně cenné pro mladou generaci, aby věděla, jaký byl Zátopek hrdina za hranicemi Československa“. 

Čtěte také: S chodítkem se pohybuje okolo postele, líčí lepšící se stav Zátopkové její přátelé

Emil Zátopek vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích - Foto: Roger Rössing

Emil Zátopek vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratíchFoto: Roger Rössing

Pohled zvenčí chybí většině knih, které o slavném běžci v češtině vyšly. Tato je založená na osobních rozhovorech a konečně se dozvídáme něco nového. Pat Butcher se s legendárním československým sportovcem i několikrát osobně setkal. „Poprvé v roce 1998, dva roky před jeho smrtí. Krásně jsme popovídali. Emil přecházel v jedné větě z angličtiny do francouzštiny, hovořil mnoha jazyky, bylo to výjimečné. Každý s kým jsem vedl interview, označil Zátopka za mimořádně inteligentního muže,“ prozradil o sportovci anglický novinář. 

Na Angličana má Pat Bucher výjimečné znalosti o české poválečné historii a v knize se podrobně věnuje i období po roce 1968, kdy komunisté poslali Zátopka k lopatě. Snaží se přijít na to, proč Zátopek odvolal svůj ostrý postoj proti okupaci Československa. „Starší generace ho neodsuzuje za to, že odvolal. Ovšem když jsem mluvil s mladými lidmi, cítil jsem, že oceňují víc Věru Čáslavskou, která v postojích neslevila.“ 

Brit je svým způsobem Zátopkem posedlý, sesbíral stohy materiálů i fotografií. Konečnou verzi knihy psal dva roky a vydal ji vlastním nákladem v počtu 1500 kusů. Zatím pouze anglicky, českého překladatele hledá. Dvanácti tisíc eur, které dal za vydání nelituje. „Peníze si do hrobu nevezmu, radši je vrazím do knihy o Zátopkovi.“ 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace