Manželé doběhli poslední do cíle půlmaratonu: měsíc příprav, láska a plány na maraton

REPORTÁŽ. Doběhli poslední, únavou sebou praštili na chodník, ale úsměv jim z tváře nezmizel. Seznamte se: manželé Moravcovi z Prahy, poslední v cíli pražského půlmaratonu.

Jan a Martina Moravcovi z Klínce u Prahy doběhli sice poslední do cíle pražského půlmaratonu, ale už se chystají na dvojnásobnou trať | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Všichni fotografové se v jednom okamžiku vrhli na vítězku Pražského půlmaratonu Joyciline Jepkosgeiovou, která v sobotu překonala světový rekord. Pražský půlmaraton tak zatřásl běžeckými tabulkami a jeho prestiž opět vzrostla.

Naopak skoro vůbec nikdo nefotografoval Jana a Martinu Moravcovi z Klínce u Prahy. Přitom také dosáhli rekordu. Doběhli totiž úplně poslední a to v době, kdy mistryně světa už dvě hodiny rozdávala rozhovory. Manželskou dvojici zachytil na snímku reportér Radiožurnálu.

Pražský půlmaraton ovládl Etiopan Tola. Keňanka Jepkosgeiová překonala světový rekord

„Teď nemůžu mluvit, musím si sednout,“ říká Martina, sedá si na obrubník vedle kovové zábrany, kterou už se chystají dobrovolníci odklidit. „Jsem šťastný a v pohodě,“ dodává Jan, který začal trénovat před měsícem a 21 kilometrů běžel poprvé v životě. Jan s Martinou se vzali před osmi lety, ale se společným běháním teprve začínají.

„Ještě medaile,“ říká mladá dobrovolnice a kovová kolečka s logem Pražského půlmaratonu zacinkají na krku.

Manželé doběhli do cíle v čase tři hodiny a jednu minutu k tomu a hned za nimi vjeli do cíle dva cyklisté a sběrný autobus. Rozhodčí zavřeli trať a vypnuli časomíru.

„Tady máte banány a vodu,“ říká kamarádka Lucie, která přinesla občerstvení z depa. „Tam už se také zavírá,“ dodává se smíchem. „Před závodem jsem si říkala, že poslední být nechci, ale je paráda, že jsem to vůbec doběhla. Když lidé začali tleskat, tak mi běhal mráz po zádech.“ Martina musí být zřejmě dobrá trenérka, když dokázala manžela během měsíce připravit na půlmaraton. „To je láskou,“ směje se Jan.

Manželé ovšem mají před sebou další metu. Martina oba přihlásila na květnový Pražský maraton. „Teď jsi nejsem jistá, jak to dopadne, ale ono mi otrne a zkusíme to. V nejhorším případě startovné propadne, ale pro takto dobře připravený závod toho nelituji.“

Pražský půlmaraton 2017:
Muži: 1. Tola (Etiop.) 59:37, 2. Tanui 1:00:38, 3. Yegon 1:00:41, 4. Kipyego 1:00:47, 5. Koech 1:01:00, 6. Kipyatich (všichni Keňa) 1:01:03, ...17. Homoláč 1:03:23, 23. Pavlišta 1:06:34, 25. Janů 1:07:54, 28. Vaš 1:08:13, 31. Kreisinger (všichni ČR) 1:09:10.
Ženy: 1. Jepkosgeiová 1:04:52 - světový rekord, 2. Jepchumbaová 1:05:22, 3. Chemutaiová 1:06:58, 4. Aiyabeiová 1:07:50, 5. Chesirová (všechny Keňa) 1:07:51, 6. Hasayová (USA) 1:07:55, ...11. Vrabcová 1:11:45, 15. Jíšová 1:18:51, 16. Rychnovská 1:20:15, 17. Havránková 1:21:11, 18. Lajdová (všechny ČR) 1:21:51.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít