ME: Dálkař Novotný neuspěl, ve finále skončil poslední

Českému reprezentantovi Romanu Novotnému se ve finále dálky na mistrovství Evropy nedařilo. V soutěži zaznamenal jediný platný pokus o délce 765 cm, který stačil pouze na poslední dvanácté místo. V nejlepším světovém výkonu letošního roku 847 cm vyhrál Němec Reif. Mezi výškařkami zvítězila Chorvatka Vlašićová v letošním evropském maximu a vyrovnaném rekordu šampionátu 203 cm. Třetí zlato získal v Barceloně Francouz Lemaitre. Spolu se svými krajany ovládl štafetu na 4x100 metrů.

Christophe Lemaitre (druhý zprava) slaví s dalšími členy francouzské štafety triumf v běhu na 4x100 m | Zdroj: ČTK

Nejúspěšnějším atletem šampionátu "Starého kontinentu" se stal francouzský sprintér Christophe Lemaitre. Po triumfech na stovce a dvoustovce ovládl spolu se svými krajany také závod štafet na 4x100 m a získal tak třetí zlatou medaili.

Roman Novotný postoupil z kvalifikace dálkařů skokem přesně na hranici osmi metrů, ve finálovém klání ovšem tento svůj výkon zopakovat nedokázal. V úvodní sérii přešlápl, ve druhé doletěl pouze do vzdálenosti 765 cm a ve třetí opět zaznamenal neplatný pokus. Skončil tak daleko před branami užšího finále na posledním dvanáctém místě.

„Nevyšlo to, to je dálka! Celou sezónu bojuji s rozběhem a teď jsem na to doplatil. Mám brečet? V pohodě, život jde dál. Doufám, že si to zase vyberu na jiné akci. Jel jsem sem s cílem postoupit do finále a to se podařilo. Bohužel ve finále to nevyšlo a o tom je sport. Věšet se nebudu!" prohlásil Roman Novotný.

Skvělý výkon předvedl vítěz dálky Christian Reif. Jeho skok do vzdálenosti 847 cm je nejenom rekordem mistrovství Evropy, ale také letošním světovým maximem.

V závěrečném dni mistrovství bylo k vidění ještě několik dalších rekordů šampionátu. Chorvatská výškařka Blanka Vlašićová skočila 203 centimetrů a stanovila tím také letošní evropské maximum. Soutěž diskařů vyhrál za 68,87 m Polák Piotr Malachovski, v běhu na 3000 m překážek zvítězil Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad a na ženské "pětce" Alemitu Bekeleová z Turecka.

Zbývající zlaté medaile získali švýcarský maratónec Viktor Röthlin, Španělka Nuria Fernandézová na trati 1500 m, ruské štafety mužů i žen v závodě na 4x400 m a Ukrajinky ve štafetě na 4x100 m.

Mistrovství Evropy v atletice v Barceloně:

Muži:
dálka: 1. Reif (Něm.) 847, 2. Gomis (Fr.) 824, 3. Tomlinson (Brit.) 823 ...12. Novotný (ČR) 765
3000 m př.: 1. Mekhissi-Benabbad 8:07,87, 2. Tahri (Fr.) 8:09,28, 3. Blanco (Šp.) 8:19,15,
4x100 m: 1. Francie (Vicaut, Lemaitre, Pessonneaux, Mbandjock) 38,11, 2. Itálie (Donati, Collio, Di Gregorio, Checcucci) 38,17, 3. Německo (Unger, Broening, Kosenkow, Keller) 38,44
4x400 m: 1. Rusko (Dyldin, Axenov, Trenichin, Krasnov) 3:02,14, 2. Británie (Williams, Bingham, Tobin, Rooney) 3:02,25, 3. Belgie (Destatte, K. Borlee, Van Branteghem, J. Borlee) 3:02,60
disk: 1. Malachowski (Pol.) 68,87, 2. Harting (Něm.) 68,47, 3. Fazekas (Maď.) 66,43
maratón: 1. Röthlin (Švýc.) 2:15:31, 2. Martínez (Šp.) 2:17:50, 3. Safronov (Rus.) 2:18:16

Ženy:
1500 m: 1. Fernándezová (Šp.) 4:00,20, 2. Déhibaová (Fr.) 4:01,17, 3. Rodríguezová (Šp.) 4:01,30
5000 m: 1. Bekeleová 14:52,20, 2. Abeylegesseová (obě Tur.) 14:54,44, 3. Moreiraová 14:54,71
4x100 m: 1. Ukrajina (Povgová, Pogrebňaková, Rjemjenová, Bryšinová) 42,29, 2. Francie (Soumaréová, Mangová, Jacquesová-Sébastienová, Arronová) 42,45, 3. Polsko (Popowiczová, Korczynská, Jeschkeová, Wedlerová) 42,68
4x400 m: 1. Rusko (Kapačinská, Krivošapková, Ustalovová, Firovová) 3:21,26, 2. Německo (Kohlmannová, Cremerová, Lindenbergová, Hoffmannová) 3:24,07, 3. Británie (Sandersová, Okorová, McConnellová, Shakesová-Draytonová) 3:24,32
výška: 1. Vlašičová (Chor.) 203, 2. Greenová (Švéd.) 201, 3. Friedrichová (Něm.) 201

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít