Zprávy → Atletika19. září  2016 v 18:58  

VIDEO: Kolaps v triatlonu. Brownleemu do cíle pomohl bratr, podepřel ho a dostrkal do finiše

Triatlonoví bratři Brownleeovi spolu takhle finišovali na olympijských hrách v Riu - Foto:  Reuters

Triatlonoví bratři Brownleeovi spolu takhle finišovali na olympijských hrách v RiuFoto:  Reuters

V mexickém Cozumelu se v závěrečném závodu Světové série v triatlonu odehrál příběh jako z hollywoodského trháku. Britský atlet Jonathan Brownlee sahal po triumfu, jenže před cílovou rovinkou začal kolabovat. A když ho doběhl starší bratr Alistair, jeho velkorysá pomoc už byla málo platná.

Na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru se spolu rvali o zlato.  

Osmadvacetiletý britský triatlonista Alistair Brownlee nakonec obhájil triumf z Londýna a svého o dva roky mladšího bratra Jonathana pokořil o pouhých šest setin sekundy

Z prvenství ve Světové sérii v triatlonu se tentokrát mohl radovat Jonathan, přezdívaný Jonny. V závěrečném závodu v mexickém Cozumelu dobíhal po odplavané míli a čtyřiceti kilometrech na kole úsek deseti kilometrů jako první. Od titulu ho dělilo pouhých pár stovek metrů. 

Jenže šestadvacetiletý atlet začal vinou vyčerpání a vysoké teploty vzduchu kolabovat. Jeho bratr Alistair se u něj zastavil, položil si jeho ruku kolem ramen a dopotácel se s ním do finiše. 

„Takhle jsem sezonu zakončovat nechtěl, ale dal jsem do toho všechno. Díky bráchovi za neuvěřitelnou loajalitu,“ napsal Jonathan večer z nemocničního lůžka na svém twitterovém profilu. 

Do cíle „padl“ jako druhý po Jihoafričanovi Henrim Schoemanovi, který sourozence Brownleeovy, za nimiž skončil v Riu třetí, předběhl. Jonathanovi ani druhé místo k celkovému prvenství ve Světové sérii nestačilo. 

Aby se tak stalo, musel by finišovat jako první a Španěl Mario Mola zároveň skončit mimo první čtyřku. Vzhledem k Jonathanově stříbru tak Molovi stačila i pátá pozice. A právě pátý španělský triatlonista doběhl. Mladšího z bratrů Brownleeových předstihl v konečném pořadí o pouhé čtyři body. 

„Čekal jsem, že zase skončím celkově druhý. Ale když jsem slyšel, že se Jonnymu udělalo špatně, zabojoval jsem, abych doběhl v první pětce. Sice jsem takhle vyhrát nechtěl, ale takový je triatlon,“ komentoval své celkové prvenství Mola. 

Příběh sourozenců Brownleeových teď letí na sociálních sítích i v médiích po celém světě. „Byla to normální lidská reakce. Pomohl bych, i kdyby se to stalo komukoli jinému. Ve sportu může být smrt taky blízko,“ reagoval Alistair Brownlee. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace