Zprávy → Blízký východ11. dubna  2012 v 23:10  

Syrská armáda zahájila 12 hodin před slíbeným příměřím další ofenzívu

Člen Syrské osvobozenecké armády u zničeného domu ve vesnici Taftanaz východně od Idlibu - Foto:  Reuters

Člen Syrské osvobozenecké armády u zničeného domu ve vesnici Taftanaz východně od IdlibuFoto:  Reuters

Syrská armáda v podvečer zahájila další útoky na povstalecké oblasti v centru země. Už zítra brzy ráno má přitom začít příměří, ke kterému se spolu s rebely zavázala. Damašek tvrdí, že svůj slib dodrží. Vyhrazuje si prý ale právo zasáhnout, pokud povstalci budou dál útočit.

„Poté, co ozbrojené síly úspěšně zasáhly proti ozbrojeným zločincům a teroristům, zastaví zítra ráno své operace,“ tvrdí syrská státní média. 

Mezinárodní zmocněnec Kofi Annan ale upozornil, že Damašek si vyhrazuje právo znovu zasáhnout, pokud rebelové opět začnou útočit. Také povstalci už dříve řekli, že se nebudou příměřím svazovat, jestliže vláda nezastaví své vojenské operace. 

Nyní se ale stále bojuje. Opozice hlásí, že vládní jednotky podporované těžkou technikou znovu útočí ve městě Rastan a do Hamá prý vjely tanky. 

Pomoc syrským civilistům se snaží poskytnout také Člověk v tísni – sbírkou a dodávkami lékařského materiálu. Člen organizace Marek Svoboda popsal, kterým zdravotníkům se pomoc dostane do rukou: 

„Jsou to lékaři, kteří se rozhodli odejít z oficiálních nemocnic a ošetřovat lidi po ulicích a provizorních nemocnicích. Z toho důvodu, že v oficiálních nemocnicích zraněné demonstranty vyhledávají policisté a vojáci a odvádějí je do vězení, střílejí je.“
 

Pořad: Zprávy o šesté  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 18:00  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace