Syrským Hamá otřásl silný výbuch, jedna strana konfliktu obviňuje druhou

26. dubna  2012 v 15:01  
Poškozené budovy v Homsu /ilustrační foto/ - Foto:  Reuters

Poškozené budovy v Homsu /ilustrační foto/Foto:  Reuters

V jižní části syrského města Hamá zničila exploze několik domů. Podle syrských aktivistů při ní zemřelo až sedm desítek lidí, zatímco státní média uvádějí 16 obětí.

Budovu, kde došlo k explozi, podle provládních médii používaly teroristické ozbrojené skupiny jako výrobnu výbušného materiálu. Státní televize odvysílala záběry zraněných a mrtvých dětí. 

Protivládní aktivisté naopak tvrdí, že budovu zničilo ostřelování vládními vojsky, podle nich mohlo jít o balistickou raketu typu Scud. Na internetu zveřejnili záběry domů zničených silnou explozí. 

 

Situaci v Sýrii sleduje Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Vložit na svůj web

Nešlo by o první útoky v Hamá po vyhlášení příměří. V Sýrii působí zatím jedenáctičlenná skupina mezinárodních pozorovatelů, kteří mají dohlížet na příměří. Po jejich odchodu z Hamá bylo ve městě zabito přes 30 lidí. 

Příměří platí v Sýrii dva týdny. Podle hlavního vyjednavače Kofiho Annana není jeho mírový plán mrtvý, ale je značně ohrožen. Do 5. května chce Kofi Annan podat zprávu o tom, jestli je příměří skutečno dodržováno. 

Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu upozornil, že Annan sice stále věří, že jeho mírový plán není mrtev, že je pouze ohrožen, stále více se ale ozývají hlasy, že příměří je vlastně jen na papíře a že i mise pozorovatelů je nereálná.  

„Faktem je, že pozorovatelů OSN je v zemi zatím pouze 15, OSN požaduje 300. A je jasné, že s 15 lidmi je mise takřka už předem určena k neúspěchu. Navíc syrská vláda nově začal odmítat příslušníky pozorovatelské mise, kteří pocházejí ze zemí, které aktivně podporují syrskou opozici,“ přiblížil Marek. 

Autor:  Jaromír Marek, Lucie Maňourová,  bre
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Úterní 4. semifinále extraligy a fotbalová příprava - Foto: Michal Jindra

Dnešní přímé přenosy

Poslouchejte celé exkluzivně na webu

 
HRDiNA.CZ - Hledej svého hrdinu! - Foto: Honza Bažant, Aleš Vavřík

Kdo je hrdina pro vás?

Anketa s odměnou

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas