Zprávy → Blízký východ8. srpna  2012 v 17:35  

Syrská armáda prý zabila většinu povstalců v Aleppu, vzbouřenci to popírají

Chlapec na zničeném tanku Asadových jednotek - Foto:  ČTK/AP,  Turkpix

Chlapec na zničeném tanku Asadových jednotekFoto:  ČTK/AP, Turkpix

Režim syrského prezidenta Bašára Asada tvrdí, že rozdrtil ozbrojené rebely ve strategické čtvrti Salahedín ve městě Aleppo. Při armádním útoku na základnu využívanou vzbouřenci několik posledních týdnů údajně zahynula většina povstalců. Vojáci už prý jen zneškodňují bomby nastražené ve čtvrti. Povstalci to popírají a vývoj bitvy popisují odlišně.

Předáci opoziční Svobodné Syrské armády řekli západním médiím, že Asadovo vojsko a milice sice na Salahedín útočí tanky a děly, ale pod kontrolou oblast nemají. Vzbouřenci údajně pokračují dál v guerillové válce. 

Sporné zprávy z obou stran přicházejí také ohledně bojů o starobylou pevnost jednoho z nejstarších měst světa. 

 

Dění v syrském městě Aleppo shrnul na Radiožurnálu redaktor Jan Prokeš

Vložit na svůj web

Na sociálních sítích v Sýrii mezitím začala kolovat videa ukazující trosky budov z oblasti Aleppa, které byly zničené při bombardování. Mezi nimi jsou vidět mrtvá těla. 

Organizace Amnesty International varuje před bezohledností vůči obyvatelům Aleppa i dalších sídel. Zveřejnila satelitní snímky z předměstí obývaného civilisty, na kterých jsou stovky kráterů po dělostřelecké palbě. 

Jordánsko potvrdilo, že se uprchlý syrský expremiér Rijád Hidžáb uchýlil do této sousední země. Jordánský král Abdulláh varoval před možným rozpadem Sýrie, k němuž může dojít v případě neúplné porážky jedné z válčících stran. 

Autor:  Jan Prokeš  (jpr), Tereza Svobodová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace