Zprávy → Blízký východ18. února  2016 v 14:30  

Lékaři bez hranic žádají nezávislé vyšetřování útoků na syrské nemocnice

Nemocnici v provincii Idlib zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po sobě - Foto:  Lékaři bez hranic

Nemocnici v provincii Idlib zasáhly podle zdrojů Lékařů bez hranic čtyři útoky, které přišly těsně po soběFoto:  Lékaři bez hranic

Humanitární organizace Lékaři bez hranic požaduje nezávislé vyšetření náletů na syrské nemocnice. Při pondělních úderech na zdravotnická zařízení a školy zemřelo podle OSN asi 50 lidí. Jednu z nemocnic podporovali právě Lékaři bez hranic.

Prezidentka humanitární neziskové organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová útoky odsoudila. 

„Sýrie je dnes vražednou skříňkou. Jsme svědky kolektivního globálního selhání. Útoky na zdravotnická zařízení a na civilisty musí přestat. Nálet byl určitě záměrný,“ řekla Liuová. 

Dodala také, že podle výpovědí zaměstnanců, kteří přežili, jsou za útokem pravděpodobně syrská nebo ruská letadla. 

„Říkáme pravděpodobně, protože nemáme k dispozici jiná fakta než výpověď personálu. V té oblasti jsou převážně koaliční síly vedené syrskou vládou," poznamenala Liuová. 

Syrská organizace pro lidská práva v Londýně už dříve uvedla, že útočila ruská letadla. Moskva to ale odmítla. Podle syrského velvyslance v Rusku stojí za náletem americké letouny. Také Spojené státy ale podobné spekulace popřely. 

Jednu ze zasažených nemocnic podporovala humanitární nezisková organizace Lékaři bez hranic - Foto:  Lékaři bez hranic

Jednu ze zasažených nemocnic podporovala humanitární nezisková organizace Lékaři bez hranicFoto:  Lékaři bez hranic

Turecko a Francie už dříve označily útoky na nemocnice za válečný zločin. 

„Útok na nemocnici Lékařů bez hranic je naprosto nepřijatelný. Budeme i nadále vyvíjet tlak na všechny bojující strany, aby respektovaly principy ochrany civilistů,“ uvedla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. 

Letecké údery zničily v pondělí na severu Sýrie podle OSN pět zdravotnických zařízení a dvě školy. Zahynulo nejméně 50 lidí a desítky osob utrpěly zranění. 

Lékaři bez hranic provozují na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporují více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace. 

Autor:  Ondřej Klapal, Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace