Zprávy → Blízký východ27. srpna  2016 v 20:17  

Asad má opět pod kontrolou město Darája. Na severu Sýrie zůstává situace napjatá

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko Damašku - Foto:  Reuters

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko DamaškuFoto:  Reuters

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája, které leží v těsné blízkosti Damašku. Čtyři roky měli toto město pod kontrolou povstalci, po páteční dohodě se však stáhli a umožnili také evakuaci asi čtyř tisíc civilistů. Napjatá situace ale zůstává v severosyrském Halabu, kde při sobotním útoku barelovými bombami zemřelo nejméně 15 civilistů. Boje nadále pokračují i u turecko-syrského pohraničí.

Úspěch vládních vojsk v Daráji má výraznou hodnotu. Město se stalo v roce 2011 dějištěm prvních poklidných protestů proti syrské vládě a jako taková má pro mnohé Syřany velký symbolický význam.  

Napjatá ovšem zůstává situace v Halabu, který je v posledních měsících místem intenzivních bojů. Sobotní bombardování zasáhlo čtvrť Maádí na východě města. 

Nedaleko od místa, kde dopadly bomby, byl v tu dobu stan, kde přijímali kondolence příbuzní zabitých při jiném útoku barelovými bombami. 

Uvedl to Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, údajně za pomoci sítě informátorů v terénu. 

Západní část Halabu má pod kontrolou Asadova vláda, zatímco východní oblast ovládají povstalci. Právě tam uvízlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí. 

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko Damašku - Foto:  Reuters

48hodinové příměří 

Bojující strany u syrského města Aleppo by se podle vyslance OSN Staffana de Mistury měli do neděle dohodnout na vyslání pomoci pro civilisty. Ti podle humanitárních organizací v okupovaném městě trpí nedostatkem základních potravin. 

Mistura řekl, že by se jídlo a nezbytný materiál mohl k lidem dostat během dvoudenního příměří. Na tom se už v pátek bez úspěchu snažili dohodnout Spojené státy a Rusko. 

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že se ve švýcarské Ženevě podařilo významně pokročit ve vyjednávání. Stále jsou ale body na kterých s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem nedohodli. 

Ministrům se zároveň nepodařilo prohloubit vojenskou spolupráci proti takzvanému Islámskému státu. Dohodli se ale na tom, že experti obou zemí budou i nadále ve Švýcarsku pokračovat v jednání. 

Turecko na turecko-syrské hranici bojuje proti teroristům z hnutí Islámský stát i proti kurdským povstalcům - Foto:  Reuters

Turecko-syrské pohraničí 

Mezitím pokračují boje u turecko-syrského pohraničí, kde před pár dny zahájila ofenzivu Ankara. Turecké stíhačky F-16 v sobotu v oblasti zaútočily na pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF). 

K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy. 

Turecké bezpečnostní síly později oznámily, že zasáhly na syrském území šest cílů teroristické organizace Islámský stát a pozice kurdských milicí YPG, jejichž postupu se Turci obávají. Kurdské milice jsou součástí SDF a nedávno zaznamenaly úspěchy v boji proti radikálům z IS. 

Podle kurdské správy v severní Sýrii do oblasti vjely i turecké tanky, což ukazují i záběry v médiích. Podle agentury DPA by to znamenalo první tureckou pozemní ofenzivu v Sýrii od začátku občanské války před více než pěti lety. 

V sobotu večer agentura Reuters informovala s odvoláním na turecké bezpečnostní složky o tom, že při raketovém útoku na tanky u města Džarábulus zemřel jeden turecký voják a další tři byli zraněni. Raketa měla být vypálena ze syrského území ovladaného kurdskými jednotkami YPG. 

Turecko bojuje jak proti teroristům z hnutí Islámský stát, tak proti kurdským povstalcům kolem turecko-syrské hranice. 

Autor:   ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace