Zprávy → Blízký východ2. září  2016 v 14:33  

Asad získal syrské město Muadamíja. Stalo se to bez našeho dohledu, stěžuje si OSN

Syrské vládní síly mají znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko Damašku - Foto:  Reuters

Syrské vládní síly mají znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko DamaškuFoto:  Reuters

V Sýrii začala evakuace Muaddamíje, jednoho z předměstí Damašku. V současné době je oblast zcela obklíčena syrskou armádou a opouští ji stovky civilistů. Před týdnem povstalci podobným způsobem předali vládním silám jiné damašské předměstí Darája.

Syrská vláda označuje tento postup za amnestii. Spojené národy a humanitární organizace ale podobné evakuace civilistů naopak odsuzují. 

OSN navíc vadí, že se celá operace odehrála bez jejího dohledu. Označuje ji zároveň za alarmující precedens pro další nucené přesidlování obyvatelstva po vojenském obležení. Při odchodu povstalců ze čtvrtí totiž odcházeli zároveň i civilisté. 

 

Režim se chce touto taktikou zbavit i nepohodlného obyvatelstva, které podporuje opozici.

Vložit na svůj web

Jedná se o taktiku, kterou syrská vláda používá stále častěji. Nejprve nepřátelskou čtvrť či enklávu oblehne. Poté oblast bombarduje a obyvatelstvo nechá vyhladovět. Nakonec se dohodne s povstalci na takzvaném volném odchodu. 

Tím se režim zároveň zbaví nepohodlného obyvatelstva, u kterého se během konfliktu ukázalo, že má tendenci podporovat opozici. Stejný scénář syrská vláda podnikla i na konci loňského roku, kdy z jedné ze čtvrtí odešli povstalci i s civilními rodinami. 

Čtěte také: Syrští povstalci pokračují v mohutné ofenzivě proti armádě v provincii Hamá

Staffan de Mistura, zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii, odmítl dále obvinění, že Spojené národy podporují režim prezidenta Bašára Asada. Oznámil to britský deník The Guardian. 

Podle něho jde do Sýrie naprostá většina pomoci OSN přes syrskou vládu. Navíc přes agentury či firmy, které patří Asadovým příbuzným. Syrská vláda následně určuje, komu pomoc přiřadí. 

Autor:  Štěpán Macháček, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace