Chrámy v Palmýře, které zničil IS, by prý mohly být obnoveny do pěti let

Takzvaný Islámský stát se mimo jiné nechvalně proslavil i ničením starověkých památek. Hlavně ve starověké Palmýře zničil třeba dva tisíce let starý antický vítězný oblouk i vzácné chrámy, Belův a Baal-Šaminův. Po osvobození Palmýry syrskými a ruskými jednotkami ale existuje naděje na znovuzrození této "perly pouště". V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas to tvrdí Generální ředitel památek a muzeí Sýrie Maamoun Abdulkarim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starověká Palmýra po vyhnání Islámského státu

Starověká Palmýra po vyhnání Islámského státu | Zdroj: Reuters

V loňském roce, poté, co uviděl video natočené takzvaným Islámským státem dokumentující likvidaci starověkých chrámů, se prý stal nejsmutnějším člověkem na světě. Po vyhnání islamistů z Palmýry a zjištění, že zdaleka ne všechno je nenávratně zničeno, se, jak říká, cítil naopak jako ten nejšťastnější.

„Naše idea je zrekonstruovat zničené památky z těch fragmentů, dílů a zbytků staveb, které zůstaly na místě. Samozřejmě, už nikdy to nebude takové jako před řáděním Islámského státu, ale díky našim schopnostem, zkušenostem i pomoci ze zahraničí jsme toho schopni,“ říká Maamoun Abdulkarim, generální ředitel památek a muzeí Sýrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

S generálním ředitelem památek a muzeí Sýrie Maamounem Abdulkarimem mluvil o obnovení Palmýry zvláštní zpravodaj ČRo v Sýrii Robert Mikoláš

Z jeho hlasu doslova čiší přesvědčení i naděje, že se to podaří. A zároveň odmítá některé kritické hlasy:

„My jsme nikdy neříkali, že je zrekonstruujeme, jako by šlo o nové budovy. To vůbec není náš záměr. Máme jasný plán renovace, tedy se zachováním autenticity památek a teď záleží na UNESCO, jestli nám to schválí.“

Maamoun Abdulkarim v této souvislost připomíná mnohaleté zkušenosti, historie jeho institutu sahá do roku 1919. Na celém území Sýrie v současnosti působí na dva a půl tisíce expertů, kteří se snaží zbylé památky chránit.

„Spolu se svými kolegy jsem Palmýru hned po osvobození navštívil a od té doby tam pracuje třicet našich pracovníků, kteří vše zkoumají, dokumentují, fotí a navrhují, jak a co lze opravit a zrestaurovat. Připravují tedy studii na obnovu Palmýry, zároveň je však nutné zajistit některé stavby před další destrukcí, hlavně citadelu, protože by její poškozené části příští zimu bez okamžitého zásahu nepřežily,“ vysvětluje a pokračuje:

„Naléhavě je třeba zajistit vstup do Belova chrámu, který zůstal stát. Jde o gigantický úkol a je třeba začít okamžitě.“

Starověká Palmýra po vyhnání Islámského státu | Foto: Reuters

Místní říkají, že k odstřelení Belova chrámu použili islamisté nejprve 500 kilogramů trhavin, ale starobylá stavba se prý ani nepohnula. Tak ji napěchovali pěti tunami, velká část však i přesto zůstala stát. A tak do ní nakonec umístili třicet tun výbušniny a odpálili. A zkáza byla dokonána.

Podle Maamouna Abdulkarima ale naštěstí většinu památek i artefaktů z tamního muzea půjde opravit:

„Snažíme se teď odvézt všechny exponáty. Už jsme také vytvořili obří laboratoř, kde chceme restaurovat hlavy z poničených soch. K mé radosti jsme zjistili, že více než 80 procent všech památek v Palmýře půjde zrestaurovat, a už nyní nám při tom pomáhají dva skvělí experti z Polska. Jsou tu také Francouzi a další. Věřím, že společně se nám to podaří. Jde přece o kulturní dědictví, které je všech, celého světa, celé naší civilizace.“

A kdy si myslí, že by lidé mohli opět dnes zničené chrámy i vítězný oblouk zase obdivovat?

„Pokud budeme mít peníze, pokud bude v Palmýře mír a UNESCO akceptuje do konce roku náš návrh, dejte mi pět let a budou znovu stát,“ slibuje Maamoun Abdulkarim.

Asad se podle dokumentů, které byly propašovány ze Sýrie, podílel na válečných zločinech

Číst článek

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme