Zprávy → Blízký východ1. března  2016 v 19:44  

Další mírové rozhovory o Sýrii začnou 9. března. Asad povstalcům nabídl amnestii

Syrský prezident Bašár Asad nabídl povstalcům amnestii výměnou za složení zbraní (archivní foto) - Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Syrský prezident Bašár Asad nabídl povstalcům amnestii výměnou za složení zbraní (archivní foto)Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Další kolo mírových rozhovorů o Sýrii začne v Ženevě 9. března. Oznámil to zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Diplomat předtím navrhl datum 7. března, termín ale posunul z logistických důvodů i kvůli tomu, aby bylo upevněno několik dní staré příměří. Syrský prezident Bašár Asad mezitím nabídl povstalcům amnestii za složení zbraní.

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je klid zbraní v zásadě dodržován. Rusko a takzvaná umírněná opozice ale od víkendu upozorňují na opakovaná porušování dohody. 

„Nechceme, aby se rozhovory v Ženevě staly debatou o tom, zda byl klid zbraní porušen nebo ne, chceme, aby šly k jádru věci," zdůraznil de Mistura v rozhovoru s Reuters. 

Příměří platí v Sýrii od půlnoci z minulého pátku na sobotu. Zavázala se k němu syrská vláda i opozice. Dohoda se ale nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty An-Nusra. Humanitární organizace chtěly situace využít k dopravení pomoci civilistům. 

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru s německou televizí ARD ozbrojené opozici nabídl amnestii výměnou za to, že složí zbraně. 

Jednání mezi syrskou vládou a opozicí bylo zahájeno na konci ledna v Ženevě, 3. února ho ale de Mistura přerušil, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku. Znepřátelené strany následně jednaly přes prostředníky. 

Syrská opozice údajně na oficiální oznámení od OSN o začátku dalšího kola mírových rozhovorů zatím čeká. 

Autor:   ČTK,  Reuters

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace