Zprávy → Blízký východ20. září  2016 v 18:07  

Damašek i Moskva popřely odpovědnost za útok na konvoj u Aleppa. Klid zbraní je v ohrožení

Kvůli napadení konvoje se sešli i Sergej Lavrov a John Kerry - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  U.S. Department of State

Kvůli napadení konvoje se sešli i Sergej Lavrov a John KerryFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, U.S. Department of State

Příměří v Sýrii je podle OSN v ohrožení. Uvedl to zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii po pondělním útoku na humanitární konvoj nedaleko Aleppa. Při leteckém úderu zemřelo nejméně 20 lidí.

Humanitární pracovníci nejen v Sýrii, ale po celém světě prožívají černé chvíle, uvedl mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci Jens Learke, podle kterého šlo o nechutný útok. 

Kvůli incidentu se na okraj Valného shromáždění OSN sešli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry. OSN i Červený kříž kvůli útoku na konvoj přerušily veškeré dodávky humanitární pomoci v zemi. 

Čtěte také: Červený kříž i OSN po útoku na humanitární konvoj pozastavily posílání pomoci do Sýrie

OSN i Červený kříž se chystají přehodnotit svůj pohled na bezpečnostní situaci v Sýrii. Konvoj 31 kamionů vezl pomoc pro 80 tisíc lidí v Aleppu. Nálet většinu nákladu zničil. 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil útočníky za zbabělce a oběti za hrdiny. Syrská armáda i Rusko jakoukoliv odpovědnost za útok popřely. Informace o pohybu konvoje měli podle Moskvy jen extremistické skupiny.  

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace