Zprávy → Blízký východ28. září  2016 v 15:49  

Držitel Nobelovy ceny tančil ještě v 85 letech v pražském klubu, vzpomíná bývalý velvyslanec

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres - Foto:  ČTK/AP

Bývalý izraelský prezident Šimon PeresFoto:  ČTK/AP

Do Izraele míří kondolence z celého světa. Bývalý prezident Šimon Peres zemřel ve středu ráno ve věku 93 let. Nositel Nobelovy ceny míru navštívil v minulosti několikrát také Českou republiku. „Peresovi bylo 85 let a po státní večeři šel do jednoho z pražských klubů, kde dokonce tancoval,“ vzpomíná na významného politika bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

„Se Šimonem Peresem jsem se setkával pravidelně posledních dvacet pět let, od roku 1990 až do minulého roku, kdy jsem ho viděl naposledy,“ začíná vyprávět bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. 

 

Rozhovor o Šimonu Peresovi s Tomášem Pojarem

Vložit na svůj web

Šimon Peres navštívil podle něj Česko celkem pětkrát. Asi nejdůležitější návštěva byla prý ta první. V roce 1990, hned v lednu po Sametové revoluci, přijel do Prahy a začalo se jednat o obnovení vztahů mezi Československem a Izraelem. 

„Při prezidentské návštěvě České republiky v roce 2009 bylo Peresovi už 85 let. Ještě po státní večeři na Pražském hradě šel do jednoho z pražských klubů a dokonce tam i v noci tancoval,“ vzpomíná Pojar, „To svědčí o jeho vitalitě a jaký to byl živý člověk do posledních dnů.“ 

Čtěte také: Česko bude na Peresově pohřbu zastupovat ministr Zaorálek. Zeman se omluvil

Vztahy Československa, respektive České republiky, a Izraele lze hledat už hluboko v minulosti. Dokonce ještě před vznikem státu Izrael. V roce 1927 navštívil českéslovenský prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako vůbec první státník světa tehdejší mandátní Palestinu. 

Šimon Peres navíc pocházel z Polska, takže měl určitý vztah ke střední Evropě. Věděl, co bylo a znamenalo Československo i pro stát Izrael v dobách vzniku státu a československých dodávek. 

Není tedy náhodou, že sem přijel hned v roce 1990 a navázal přátelství s Václavem Havlem, se kterým potom navštívili i Fórum 2000. „S Václavem Havlem se mnohokrát potkal a byl to pro něj ten nejbližší člověk v České republice,“ doplňuje bývalý velvyslanec. 

Čtěte také: Na smrt Šimona Perese reagují lídři z celého světa. Státního pohřbu se zúčastní Obama i papež

Šimon Peres se narodili židovským rodičům v Polsku. V Palestině žil od 30. let a záhy si ho vyhlédl zakladatel Izraele David Ben Gurion. Po počátcích v armádě aktivně vstoupil do politiky. Peres byl kromě jiného dvakrát izraelským premiérem, v letech 2007 až 2014 pak hlavou státu. Členem parlamentu byl 47 let. 

Byl také jediným člověkem, který pracoval na všech čtyřech silových vládních postech - obraně, zahraničních věcech, financích a jako ministerský předseda. V roce 1994 spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem získal Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.  

Autor:  Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace