Zprávy → Blízký východ9. srpna  2012 v 09:36  

Egyptský prezident začal po útoku na Sinaji vyhazovat bezpečnostní činitele

Egyptský prezident Muhammad Mursí - Foto:  Reuters

Egyptský prezident Muhammad MursíFoto:  Reuters

V Egyptě začaly padat hlavy nejvyšších bezpečnostních činitelů. Prezident Muhammad Mursí sesadil šéfa tajných služeb, odvolal guvernéra severního Sinaje a požaduje i výměnu velitele vojenské policie. To vše jsou dopady nedělního útoku, při kterém neznámí ozbrojenci na Sinaji zabili 16 egyptských vojáků. Armáda mezitím podniká operace proti radikálním islamistům, kterým Káhira násilí připisuje.

Dosavadní šéf tajných služeb Murád Muváfí přiznal, že jeho lidé o přípravách nějakého útoku věděli předem. Jak ale dodal, nikdo si nedokázal představit, že by islamisté napadli vojáky, kteří po celodenním ramadánovém půstu zrovna večeřeli. 

Muváfí je ale jenom jedním z řady lidí, kteří za bezprecedentní útok mají zaplatit svou židlí. Komentátoři se domnívají, že prezident Mursí nejen trestá selhání těchto činitelů, ale zároveň odvrací hněv Egypťanů, který se po masakru vojáků snáší i na jeho hlavu. 

Egyptská armáda mezitím na Sinaji pokračuje v operacích proti radikálním islamistům a o podporu žádá i místní beduíny. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace