Zprávy → Blízký východ21. srpna  2016 v 14:55  

Irák za masakr vojáků a rekrutů u Tikrítu oběsil 36 odsouzenců

Irácký voják se modlí u masového hrobu u šíitských vojáků ze základny Speicher - Foto:  Reuters

Irácký voják se modlí u masového hrobu u šíitských vojáků ze základny SpeicherFoto:  Reuters

Irák popravil 36 mužů, kteří byli odsouzeni za masakr stovek vojáků a armádních rekrutů po předloňském dobytí města Tikrít bojovníky radikálního uskupení Islámský stát. Podle agentury AFP byli odsouzenci pověšeni.

Kauza je v Iráku známá jako případ Camp Speicher. Když bojovníci IS obsazovali Tikrít, snažili se vojáci z nedaleké vojenské základny Speicher uniknout. Lidé z IS a jejich spojenci ale na 1700 vojáků zajali a pak na videu zdokumentovali vraždy. Vojáci se museli položit do mělkých jam a byli zastřeleni. 

Počátkem srpna vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn vyjádřil obavy, že snaha iráckých úřadů urychlit vykonávání trestů smrti vynesených soudy by mohla vyústit v širší bezpráví. 

„Vzhledem ke slabým stránkám iráckého soudního systému mám vážně obavy, že by mohli být odsouzeni a popraveni nevinní lidé, což by představovalo nevratné justiční omyly,“ uvedl Husajn a připomněl vady irácké justice, včetně „spoléhání se na mučení s cílem získat doznání“. 

„Popravy nejsou řešením, neřeší příčiny trestné činnosti,“ uvedla nedávno ve svém prohlášení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Podle jejích údajů patří Irák mezi pět zemí s nejvyšším počtem poprav. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace