Zprávy → Blízký východ4. září  2016 v 19:01  

Islámský stát přišel podle Ankary o poslední pozice u syrsko-turecké hranice

Turecko na turecko-syrské hranici bojuje proti teroristům z hnutí Islámský stát i proti kurdským povstalcům - Foto:  Reuters

Turecko na turecko-syrské hranici bojuje proti teroristům z hnutí Islámský stát i proti kurdským povstalcůmFoto:  Reuters

Rebelové podporovaní Ankarou údajně vyhnali takzvaný Islámský stát z jeho poslední bašty u syrsko-turecké hranice. Uvedla to turecká státní agentura Anadolu. Vytlačení radikálů z IS od turecké hranice bylo jedním z hlavních cílů nedávné turecké intervence do Sýrie.

Pás území na syrsko-tureckém pomezí tak nyní ovládají kurdské milice, nebo Turecko a jednotky jím podporované. Kurdové mají pod kontrolou území od severovýchodní provincie Hasaká zhruba po řeku Eufrat a také okolí města Afrín. Turecko a jím podporovaní bojovníci ovládají oblast mezi městy Azáz a Džarábulus. 

Turecká armáda nejdřív spolu s povstalci dobyla město Džarábulus nedaleko hranic. Později rebelové pokračovali dál na jih na území původně ovládané kurdskými jednotkami podporovanými Spojenými státy. V sobotu Turecko otevřelo v Sýrii druhou bojovou frontu. 

Úřad tureckého prezidenta dříve uvedl, že Ankara chce Islámský stát dostat z pásma o šířce devadesáti kilometrů podél hranice. Radikální islamisté pravidelně ze syrského území odstřelovali třeba turecké město Kilis. Ankara dala najevo i to, že chce bojovat se syrskými Kurdy, kteří předtím vedli úspěšnou ofenzívu proti Islámskému státu. 

Syrští Kurdové kontrolují velkou část hranice s Tureckem. Ankara je ale obviňuje z napojení na tureckou Stranu kurdských pracujících, která už přes 30 let usiluje o nezávislost jihovýchodního Turecka. 

Vytlačit islamisty od hranice a zabránit Kurdům, aby ovládli souvislé pásmo od severovýchodního cípu Sýrie po oblast Afrínu, bylo hlavním motivem Turecka pro nedávný přímý vstup do bojů v Sýrii. 

Turečtí představitelé tento týden několikrát prohlásili, že po dosažení tohoto cíle se turecké tanky ze Sýrie stáhnou. 

Autor:  Ondřej Klapal,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace