Zprávy → Blízký východ6. září  2016 v 11:22  

Islámský stát zakazuje ženám nosit burky do velitelských stanovišť. Kvůli bezpečnosti

Muslimské ženy (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Muslimské ženy (ilustr. foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Takzvaný Islámský stát (IS) zakazuje ženám nosit burky. Podle arabských médií se velitelé islamistů k tomuto kroku rozhodli kvůli obavám o vlastní životy. V uplynulých týdnech totiž neznámí pachatelé zabili několik představitelů Islámského státu.

Jak uvedla televize Al-Alam, zákaz platí od 2. září hlavně v iráckém Mosulu a týká se všech žen, které vstupují do velitelských stanovišť. 

Islámští radikálové přitom na dobytých územích přinutili všechny ženy, aby na veřejnosti chodily zahalené od hlavy až k patě v černé látce. Řada z nich proto po osvobození burku symbolicky spálila, jako tomu bylo i při nedávné porážce islamistů v syrském městě Manbidž. 

Mnozí Iráčané i Syřané ale také utekli z měst obsazených IS právě v ženském převleku. Na druhé straně se vládním jednotkám snažil v ženských šatech uprchnout i jeden z velitelů IS v severním Afghánistánu Báz Muhammad. 

Obavy o životy neskrývají ani představitelé IS v Sýrii. Zejména v provincii Dajr az-Zaur na východě země došlo v uplynulých dnech a týdnech k několika atentátům na velitele islamistů. Za útoky, které cílí zejména na zahraniční bojovníky IS, stojí podle tamních médií skupiny ozbrojenců, tvořené i členy kmenů žijících na obsazených územích.  

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace