Zprávy → Blízký východ27. července  2012 v 07:55  

Izrael se chystá na příjezd amerického prezidentského kandidáta Romneyho

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney - Foto: Vít Pohanka

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt RomneyFoto: Vít Pohanka

Do Izraele má o víkendu přijet americký republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney. Média návštěvě věnují mimořádnou pozornost. Zasazují ji do souboje prezidentských kandidátů o proizraelské voliče ve Spojených státech. O ty usiluje i dosavadní demokratický prezident Barack Obama a ten dnes chystá na Romneyho protitah.

Mitt Romney se má v Jeruzalémě sejít s prezidentem Šimonem Peresem a opakovaně také s pravicovým premiérem Benjaminem Netanjahuem. Romney se v blízkovýchodním konfliktu netají proizraelskými postoji. 

Současný prezident Obama opakovaně navštívil muslimské země, v Izraeli ale během svého úřadování nebyl ani jednou. Kromě toho jsou veřejným tajemstvím jeho mrazivé vztahy s Netanjahuem. 

Dnes ale šéf Bílého domu slavnostně podepíše posílení bezpečnostní spolupráce mezi oběma státy. Podle izraelských politiků tak Obama chce den před Romneyho příjezdem strhnout podporu židovských voličů a proizraelských nátlakových skupin. 

Autor:  Břetislav Tureček,  bre
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace