Zprávy → Blízký východ28. března  2011 v 03:05  

Izraelská vlajka v Praze pobouřila íránské velvyslanectví

hotel Praha

hotel Praha

Česká metropole zažila neobvyklý diplomatický incident. Íránské velvyslanectví slavilo minulý týden perský Nový rok a k recepci si pronajalo prostory v luxusním hotelu Praha. Pak ale íránští diplomaté zjistili, že před hotelem je na prominentním místě izraelská vlajka, a domáhali se jejího odstranění. Nepochodili, a pikantní událostí se navíc začala zabývat izraelská diplomacie i média.

Ředitel hotelu Praha odmítl íránskou výzvu k odstranění izraelské vlajky s tím, že byla mezi vyvěšenými symboly dalších zemí vždycky a že tam zůstane i nadále. 

Navíc diplomata Islámské republiky vybídl, že pokud se to Íráncům nelíbí, mohou perský Nový rok, neboli Nourúz, připadající na jarní rovnodennost, oslavit jinde. Nakonec ale recepce pro stovky hostů v hotelu zůstala. 

Izraelský velvyslanec v Praze Ja'akov Levy o incidentu informoval své nadřízené. Článek o něm zveřejnil i přední izraelský deník Jediot Achronot. Ten upozorňuje na pikantní okolnost, že dotyčným manažerem Hotelu Praha, který odmítl íránský tlak, je izraelský Arab. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace