Zprávy → Blízký východ3. října  2016 v 22:36  

Konec nadějí na vyřešení konfliktu v Sýrii? Washington přerušil jednání s Moskvou

Spojené státy jsou postupem Ruska zklamány, řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest - Foto:  Reuters

Spojené státy jsou postupem Ruska zklamány, řekl mluvčí Bílého domu Josh EarnestFoto:  Reuters

Washington pozastavuje jednání s Moskvou ohledně uklidnění situace v Sýrii, potvrdilo americké ministerstvo zahraničí. Spojené státy obvinily Rusko, že neplní sliby, ke kterým se zavázalo v dohodě o příměří. Podle ruského ministerstva zahraničí se ale jen Washington snaží svalit vinu na druhou stranu, a to protože Spojené státy nejsou schopny dodržet podmínky.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby uvedl, že šlo o nelehké rozhodnutí. Na podmínkách příměří v Sýrii se obě země dohodly na začátku září, Rusko ale údajně své závazky neplní. 

Jednou z příčin zkolabování příměří byl útok na humanitární konvoj mířící do Aleppa, z něhož Západ viní ruské ozbrojené síly. 

Čtěte také: Válka v Sýrii online. Bojím se, že dnes zemřu, píše sedmiletá dívka z Aleppa na Twitteru

Moskva navíc poskytuje podporu syrské vládě, která v posledních dnech zaútočila na civilní cíle. Syrské letectvo vybombardovalo třeba nemocnici v Aleppu a zlikvidovalo i zásoby pitné vody. 

O možnosti, že Washington jednání s Ruskem přeruší, se ve Spojených státech mluví už několik týdnů. Podle komentátorů situace znamená, že se zmenšily a možná úplně padají naděje na vyřešení konfliktu diplomatickou cestou. 

Moskva už dříve v pondělí oznámila, že pozastavuje plnění dohody o odzbrojení, konkrétně o odstranění plutonia. Bílý dům uvedl, že je postupem Ruska zklamaný. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace