Zprávy → Blízký východ12. října  2016 v 10:40  

Kopou tunely a cvičí dětské vojáky. Džihádisté se připravují na obranu Mosulu

Bojovníci takzvaného Islámského státu se připravují na obranu iráckého Mosulu - Foto:  Reuters

Bojovníci takzvaného Islámského státu se připravují na obranu iráckého MosuluFoto:  Reuters

Bojovníci takzvaného Islámského státu zaminovali irácký Mosul, vykopali pod ním tunely a využívají děti jako agenty. S odvoláním na irácké a americké představitele o tom informovala agentura Reuters. Irácká armáda už několik měsíců připravuje ofenzivu proti IS v Mosulu, podle vlády by útok mohl brzy začít.

Podle informací agentury Reuters džihádisté připravují sebevražedné atentátníky, umístili výbušniny pod mosty a znásobili hlídky. 

Členové islámské radikální organizace si prý i oholili plnovousy, aby splynuli s ostatní obyvateli. Vykopali také tunely, často mění svá velitelská stanoviště a hrozí smrtí všem, kdo budou hovořit o ‚osvobození‘ Mosulu. 

Ve městě je podle jednoho svědka vidět i osmileté děti s pistolemi. Dostaly za úkol získávat informace o občanech a předávat je IS. 

„Pohled na to, jak se z mosulských dětí stávají budoucí teroristé, je srdcervoucí. Řekl jsem svému sedmiletému synovi vše o autismu a poučil ho, aby se vyhnul naverbování tím, že bude předstírat duševní chorobu," řekl svědek agentuře Reuters. 

Čtěte také: Islámský stát už ztratil polovinu svého území v Iráku. Co bude s Mosulem?

Humanitární organizace předpovídají velkou uprchlickou vlnu, v prvních dvou týdnech po zahájení bojů z Mosulu podle nich uprchne na 200 tisíc lidí. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace