Zprávy → Blízký východ17. září  2016 v 22:44  

Letadla koalice vedené USA podle syrské armády zasáhla její jednotky. Zemřely desítky vojáků

Podle vedení syrské armády letouny koalice vedené USA bombardovaly pozice syrské vlády na východě země (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Podle vedení syrské armády letouny koalice vedené USA bombardovaly pozice syrské vlády na východě země (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu bombardovala pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice Islámského státu. Podle ruského ministerstva obrany zahynulo 60 syrských vojáků a dalších zhruba sto je zraněných.

Spojené státy v oblasti údajně útočily na několik tras u města Dajr az-Zaur, které radikální džihádisté využívají pro své dodávky. Zároveň dodaly, že v dané oblasti koaliční letouny útočily i v minulosti a to s vědomím Moskvy. 

Syrská armáda tvrdí, že koaliční nálety jsou důkazem toho, že Američané a jejich spojenci podporují radikální džihádisty. 

Podle ruského ministerstva obrany při bombardování zemřelo 62 vojáků a sto jich bylo zraněno, informuje o tom agentura Reuters. 

V pondělí vstoupilo v zemi v platnost příměří mezi silami syrského prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy. Stále ho však komplikují incidenty a obviňování z jeho nedodržování a zatím nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Aleppa, což je předpokladem rusko-americká smlouvy o příměří.

Syrská organizace pro lidská práva, která situaci v zemi sleduje z Londýna, udává, že při náletech zemřelo 80 syrských vojáků. Odvolává se na zdroj z letiště. Podle organizace ve stejnou dobu útočily ve stejné oblasti také ruská letadla. 

Na místě podle ruského ministerstva nyní probíhá boj mezi Islámským státem a syrskou armádou. Moskva útok označila za důkaz toho, že Washington „tvrdohlavě odmítá" koordinovat útoky s Damaškem. 

Východosyrské Dajr az-Zaur leží uprostřed území kontrolovaného bojovníky takzvaného Islámského státu. Syrské armádě se ale podařilo obsadit přístav a několik dalších čtvrtí. 

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že za posledních 24 hodin bylo syrské příměří mezi vládními vojsky a opozicí porušeno víc než 50 krát. Spojeným státům už kvůli tomu prý poslalo dopis, ve kterém detailně popisuje porušování klidu zbraní ze strany syrské umírněné opozice. 

Autor:  Iva Kestřánková,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace