Zprávy → Blízký východ29. ledna  2016 v 18:27  

Mírové rozhovory v Ženevě začaly bez syrské opozice. Požaduje klid zbraní

V Ženevě se opět jedná o míru v Sýrii - Foto:  Reuters

V Ženevě se opět jedná o míru v SýriiFoto:  Reuters

V Ženevě začaly rozhovory o ukončení války v Sýrii. Svolala je Organizace spojených národů. Hlavní představitelé syrské opozice na ně odmítli přijet, dokud syrský režim neukončí obléhání měst v rukou rebelů, která trpí hladem. OSN všechny strany vyzvala, aby si nekladly předběžné podmínky.

Kvůli hladu v některých syrských městech zorganizovali Syřané před budovou OSN malou demonstraci. 

Organizátor protestu Šádí Alšhadí tvrdí, že v Sýrii trpí miliony lidí hladem a jedí jen polévku z trávy. Proto Syřané v Ženevě takovou polévku uvařili i delegátům mírových rozhovorů. 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už dříve obvinil režim Bašára Asada, že používá hlad jako nástroj války, což chce syrská opozice zastavit. OSN ale všechny strany konfliktu vyzývá, aby si nekladly předběžné podmínky. 

Aktivisté v Ženevě vařili delegátům mírových rozhovorů polévku z trávy - Foto:  Reuters

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve videovzkazu adresovaném všem Syřanům začal arabským pozdravem a Syřany vyzval, aby pozvedli svůj hlas a dali najevo, že války už mají dost. 

Ženevské mírové rozhovory podle de Mistury nesmí selhat. Za pět let občanské války zemřelo přes 250 tisíc lidí, 11 milionů dalších muselo opustit své domovy. 

K jednacímu stolu v Ženevě nedostaly pozvánku džihádistické skupiny Islámský stát a Fronta an-Nusrá. Účastníci ženevských rozhovorů budou zpočátku jednat v oddělených místnostech pouze přes prostředníky. Jako první OSN jednala s diplomaty syrského režimu. 

Sýrie - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace