Zprávy → Blízký východ29. září  2016 v 18:39  

Na pohřeb Šimona Perese přijede palestinský prezident. Za Česko dorazí i premiér Sobotka

Během čtvrteční dne se s Peresem mohla rozloučit izraelská veřejnost - Foto:  Reuters

Během čtvrteční dne se s Peresem mohla rozloučit izraelská veřejnostFoto:  Reuters

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se zúčastní pohřbu Šimona Perese. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhověl žádosti, aby vedl delegaci palestinských politiků. Státní pohřeb bývalého prezidenta Izraele se uskuteční v pátek ráno v Jeruzalémě.

Během dneška se mohla se Šimonem Peresem rozloučit izraelská veřejnost. „Kamarádi si s ním dělali selfie snímky, a na většině z nich se vyloženě směje. On totiž strašně rád vtipkoval, to se mi na něm strašně líbilo,“ vzpomíná Mimi Borovičová, která se přišla jako tisíce dalších Izraelců poklonit k Peresově rakvi k izraelskému parlamentu. 

Se zesnulým státníkem se u knesetu loučili i izraelští Arabové. „Peres stál po boku Jicchaka Rabina v době, kdy se uvažovalo o míru. Bylo to člověk mírového založení. Do poslední chvíle se také díval do budoucnosti a myslel na další generace,“ hodnotí Šimona Perese paní I´tidál, kterou sem přivedl její školou povinný syn. 

Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Perese se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do Izraele míří také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace