Zprávy → Blízký východ15. září  2016 v 19:01  

OSN: V Sýrii je připravená humanitární pomoc, Asad ale neumožnil distribuci

Staffan de Mistura, zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii - Foto:  Reuters

Staffan de Mistura, zvláštní zmocněnec OSN pro SýriiFoto:  Reuters

Syrská vláda podle Spojených národů zatím neumožnila distribuci humanitární pomoci. Jak řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, režim prezidenta Bašára Asada k tomu od pondělí nevydal příslušná povolení. Humanitární pomoc je přitom součástí dohody o příměří, kterou dojednaly Spojené státy a Rusko.

Na cestu do postižených oblastí jsou připravené desítky kamionů. Mistura proto vyzývá k okamžitému řešení situace. 

I přes příměří umírali civilisté
Třiadvacet civilistů zemřelo a dalších 30 bylo zraněno po pondělním náletu na východosyrské město Majadin, které leží v oblasti kontrolované teroristickou organizací Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Podle jejího zástupce Ramího Abdara Rahmána jeden z náletů zasáhl školu, v níž žijí uprchlíci. Neuvedl ale, kdo za bombardováním stojí.
Zdroj: ČTK

„Je to zvlášť politováníhodné z toho důvodu, že v těchto dnech ztrácíme čas. Kdybychom totiž měli povolení, mohly už být konvoje s humanitární pomocí na cestě. Boje totiž utichly,“ upozornil. 

Od počátku příměří v Sýrii podle Spojených národů výrazně ubylo násilností. Jak řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland, za posledních 24 hodin nejsou ze Sýrie žádné zprávy o civilních obětech. Zároveň prý skončily útoky na školy a nemocnice. 

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace