Zprávy → Blízký východ8. srpna  2016 v 10:58  

Po prolomení blokády chtějí syrští povstalci dobýt celé Aleppo

Syrští povstalci v Aleppu - Foto:  Reuters

Syrští povstalci v AleppuFoto:  Reuters

Syrští povstalci chtějí dobýt celé Aleppo. Začátek nové bitvy oznámila koalice islamistických skupin Džajš al-Fath. K velkému cíli je povzbudily nedávné úspěchy proti vládním silám. Povstalci se zmocnili velké části základny syrské armády a jejích zbraní. Podařilo se jim prolomit obklíčení Aleppa a propojit město s provincií Idlib, kterou skupina Džajš al-Fath kontroluje.

Z města přicházejí stále velmi rozporuplné zprávy. Islamisté a další povstalecké skupiny hlásí, že se jim po měsíci podařilo prorazit blokádu vládních jednotek a jejich spojenců a že doručily do čtvrtí, které ovládají a kde žije asi 250 tisíc lidí, alespoň nějaké zásoby potravin, i když šlo spíše jen o symbolické gesto. 

Na druhé straně Damašek tyto informace popírá. Pravdou je, že hlavní zásobovací komunikace do vládních čtvrtí je uzavřená a jejich obyvatelé, kterých je 1,5 milionu, neskrývají obavy o další osud, zejména pak křesťané a Kurdové. 

Koalice 22 stran Džajš al-Fatah shromáždily na deset tisíc mužů vyzbrojených i těžkou technikou včetně tanků. Mezi nimi ale mají hlavní slovo islamisté a džihádisté ze skupiny Ahrár aš-Šám a syrské odnože Al-Káidy, Fronty an-Nusra. Ta se sice před několika dny formálně přejmenovala na Frontu dobytí Sýrie, a také prý zpřetrhala vazby se svou mateřskou organizací, stále ale jde o ty nejradikálnější organizace. 

Pro obě strany má Aleppo strategický i symbolický význam. Do Aleppa směřuje od hranic s Tureckem hlavní zásobovací trasa, po které do země proudí munice, zbraně i noví bojovníci. Bez toho by syrská Al-Káida a další jen těžko mohli tak dlouho bojovat. 

Aleppo - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace