Zprávy → Blízký východ3. srpna  2016 v 12:38  

Povstalci se snaží prolomit obklíčení Aleppa. Asada obviňují z chemického útoku

Bojovníci povstalecké Svobodné syrské armády v Aleppu pálí ze zbraně v autě - Foto:  Reuters

Bojovníci povstalecké Svobodné syrské armády v Aleppu pálí ze zbraně v autěFoto:  Reuters

V bitvě o syrské město Aleppo jsou na obou stranách stovky mrtvých a raněných. Islamisté a povstalecké skupiny zahájili před třemi dny dosud největší ofenzivu proti silám prezidenta Bašára Asada s cílem prolomit obklíčení vládními jednotkami. Na pomoc jim přicházejí i bojovníci z dalších provincií. Damašek i rebelové se také vzájemně obviňují z použití chemických zbraní.

Zhruba 10 tisíc islamistů a členů různých povstaleckých skupin v čele s Frontou dobytí Sýrie, hlásící se donedávna k Al-Káidě, se snaží získat kontrolu nad přístupovou komunikací vedoucí do části Aleppa ovládané režimem Bašára Asada. 

Těžké boje ale pokračují i na dalších místech. Pozemní vládní jednotky ze vzduchu podporují ruské a syrské letouny. Humanitární organizace upozorňují, že pokračujícími boji nejvíce trpí civilisté, kterých podle odhadů ve městě zůstává asi 250 tisíc. 

Nulové zásobování 

V centru města jsou i nadále otevřené humanitární koridory určené pro civilisty ze čtvrtí ovládaných rebely. Na jejich otevření se dohodla Moskva s Damaškem. Podle opozice však jde jen o propagandu a ve skutečnosti civilistům při přechodu hrozí zastřelení. 

V oblasti je kvůli blokádě nulové zásobování. Některé zdroje tvrdí, že povstalci už obležení prolomili, jiné to popírají. 

Včera se objevily i informace o chemickém útoku, zřejmě chlorem. Mezinárodní společenství včetně Spojených států tvrdí, že chtějí incident vyšetřit. Zdroje na místě uvádějí, že útok byl ze vzduchu a letadla používá především syrská a ruská armáda. 

Zdroj z řad povstalců agentuře Reuters řekl, že jsou připraveni použít taktiku sebevražedných útoků, kdy budou najíždět s vozidly naloženými trhavinou na armádní stanoviště.  

Bojovníci povstalecké Svobodné syrské armády odpočívají v obklíčeném Aleppu - Foto:  Reuters

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace