Zprávy → Blízký východ18. srpna  2016 v 10:14  

Prach, krev a vyděšený pohled. Fotka zraněného chlapce se stala symbolem války v Sýrii

Syrský chlapec Umrán, který byl zraněn při náletu na Aleppo - Foto:  Repro YouTube.com

Syrský chlapec Umrán, který byl zraněn při náletu na AleppoFoto:  Repro YouTube.com

Fotografie zakrváceného a zaprášeného syrského chlapce osamoceně sedícího v sanitce se stala novým symbolem syrské války. Snímek pětiletého Umrána na Twitteru sdílel zpravodaj britského deníku Telegraph a jeho příběh dojal desetitisíce lidí.

Umrán je jedním z pěti dětí, které byly zraněny při středečním náletu na Aleppo. Dezorientovaného chlapce na zářivě oranžovém křesle v ambulanci zachycuje i video, které na YouTube zveřejnila syrská protivládní agentura Aleppo Media Centre. 

Videozáznam zachycuje vyproštění chlapce z trosek domu a jeho přenesení do sanitky. Podle Telegraphu byl Umrán se zraněním hlavy ošetřen v nemocnici a později večer propuštěn. Při náletu bylo zraněno dalších 12 lidí. 

Podle britského deníku za bombardováním stojí ruské letectvo nebo síly prezidenta Asada. Bombardování Aleppa si v posledních dnech vyžádalo desítky obětí. Podle aktivistů usmrtily nálety ruského letectva v úterý nejméně 27 civilistů. Bomby padaly v provinciích Idlib, Aleppo a Dér ez-Zór.  

Ruská letadla od úterý startují z íránské vojenské základny Hamadán a útočí na cíle takzvaného Islámského státu a povstaleckých skupin. Rusko tvrdí, že nálety zabily velký počet islamistických ozbrojenců. Spojené státy je však považují za nešťastné. 

Minulý týden se Aleppo stalo opětovně cílem chemického útoku, zřejmě šlo o chlor. Celkem během vleklé války v Sýrii zahynulo již přes 250 000 lidí. 

Veřejným míněním v minulosti pohnula šokující fotografie utonulého syrského chlapce, který se s rodinou snažil dotat ze syrského města Kobani. Pohled na mrtvé tělo dítěte ležící na písčité pláži ostrova Kos vyvolal silné emoce.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace