Zprávy → Blízký východ2. srpna  2016 v 23:01  

Při bombovém útoku islamistů v libyjském Benghází zahynulo 22 lidí

Libye, Benghází (Ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Libye, Benghází (Ilustrační foto)Foto:  Reuters

Při bombovém útoku na bezpečnostní složky ve východolibyjském městě Benghází v úterý zahynulo 22 lidí a dalších 20 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní a lékařské zdroje. K útoku se přihlásili ozbrojenci z islamistických milic.

K explozi výbušniny umístěné v automobilu došlo v rezidenční čtvrti na západě města. V oblasti v posledních měsících probíhají boje mezi bezpečnostními složkami kabinetu ovládajícího východ Libye a aliancí sdružující islamisty a další odpůrce této vlády. 

Po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího lidovou revolucí v roce 2011 vznikla v zemi postupně dvě mocenská centra. 

Hlavní město Tripolis a podstatný díl západní části země ovládla islamistická vláda a parlament, zatímco východ Libye byl pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády vedené Abdalláhem Sáním a podporované parlamentem se sídlem v Tobrúku. 

V březnu se ujala práce nová vláda národní jednoty v čele s premiérem Fáizem Sarrádžem. Kromě toho však v zemi působí různé islamistické skupiny, z nichž některé se hlásí k Islámskému státu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace