Zprávy → Blízký východ27. února  2016 v 08:19  

Příměří v Sýrii narušila exploze auta s trhavinami, dva lidé zemřeli

Ruská letadla monitorují situaci nad syrským pobřežním městem Latákia - Foto:  Reuters

Ruská letadla monitorují situaci nad syrským pobřežním městem LatákiaFoto:  Reuters

Exploze auta s trhavinami při vjezdu do města Salamíja v centrální oblasti Sýrie, které je pod kontrolou vládních sil, zabila dva lidi a několik dalších zranila. O prvním větším incidentu od začátku příměří informovaly státní televize a agentura SANA. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Boje v západní Sýrii se ve většině oblastí zastavily poté, co vstoupila v platnost dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Ruskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z informací OSN a Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Do výbuchu v Salamíji byly hlášeny byly pouze izolované případy střelby. 

Příměří vstoupilo v platnost v pátek ve 23.00 SEČ. Do té doby podle SOHR na většině území západní Sýrie zuřily boje, které pak ale v řadě oblastí utichly. 

„V Damašku a jeho okolí poprvé za několik let zavládl klid," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Upozornil nicméně, že krátce po vyhlášení příměří byla slyšet střelba ve městě Halab. Došlo prý také k výbuchům v provincii Homs, jejich příčina však není známá. 

Čtěte také: V Sýrii zavládlo příměří. Narušují ho pouze izolované případy střelby

Rada bezpečnosti OSN v pátek večer jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří. Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. 

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory. 

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z organizace Islámský stát a z fronty Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci. 

Sýrie - Foto:  ČTK

Autor:   ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace