Zprávy → Blízký východ17. srpna  2016 v 07:11  

Rusko začalo útočit na pozice Islámského státu i z íránského území

Ruský bombardér Tupolev Tu-22M3 (archivní foto) - Foto:  Reuters

Ruský bombardér Tupolev Tu-22M3 (archivní foto)Foto:  Reuters

Rusko poprvé zaútočilo na cíle takzvaného Islámského státu v Sýrii ze třetí země. Základnu jeho bombardérům poskytl Írán. Podle místních aktivistů usmrtily jejich nálety jen za včerejšek 27 civilistů. Ruská letadla útočila v provinciích Idlib, Aleppo a Dér ez-Zór. Spojené státy považují tyto nálety z íránského území za nešťastné.

Podle ruského ministerstva obrany odstartovala skupina bombardérů Su-34 a Tu-22 ze základny Hamadán a útočí na cíle takzvaného Islámského státu a dalších teroristických skupin v Sýrii. Šlo o sklady zbraní a munice, komunikační uzly a výcvikové tábory tzv. Islámského státu nebo Fronty an-Nusrá. 

Všechny letouny se pak v pořádku vrátily na základnu v západním Íránu. Starty z Hamadánu zkrátily doletovou dobu o více než polovinu. To znamená, že letouny nemusí mít plné nádrže leteckého paliva, zato unesou větší náklad bomb. 

Rusko tvrdí, že nálety zabily velký počet islamistických ozbrojenců. Spojené státy je však považují za nešťastné. 

„Je to nešťastné, ale nepřekvapilo nás to. Zapadá do známého vzorce. Rusko pokračuje v náletech, tentokrát s přímou podporou Íránu. Předstírá útoky proti Islámskému státu a Nusře, většinou ale míří na umírněné opoziční síly," prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner. 

Čtěte také: Ruské bombardéry útočí na cíle v Sýrii, nálety zabily desítky lidí

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace