Zprávy → Blízký východ27. září  2016 v 13:51  

Syrská armáda útočí na Aleppo ze čtyř stran, WHO vyzvala k vytvoření humanitárních koridorů

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části města - Foto:  Reuters

Syrské Aleppo opět terčem bombardování. Vojenské letouny intenzivně útočily na povstalecké části městaFoto:  Reuters

Syrská armáda zahájila dosud nejintenzivnější pozemní ofenzivu na pozice rebelů ve východním Aleppu. Podle povstalců útočí současně na čtyřech frontách. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli pokračujícím bojům vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru, který umožní evakuovat raněné a nemocné. Západní spojenci pak vyzývají Moskvu, aby ukončila bombardování a zasadila se o obnovení příměří.

Představitel syrské armády dnes prohlásil, že boje v Aleppu budou pokračovat každý den až do vyhnání "teroristů z východní části města". Agentura Reuters informuje, že podle jejích zdrojů vládní oddíly povolaly silné skupiny dělostřelectva, v jejichž čele je elitní jednotka. Armáda zároveň začala přesouvat obrněné a tankové jednotky k východní části města. 

NATO hodnotí útoky na Aleppo jako zjevné porušení mezinárodního práva. Spojené státy kvůli intenzivnímu bombardování obvinily Rusko z barbarství. To vyvolalo další ostrou slovní přestřelku mezi Moskvou a Washingtonem. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí v reakci na americká obvinění uvedla, že skutečného barbarství se dopouštěly Spojené státy v Iráku a Libyi. Podle Moskvy pak rebelové a zejména islamistické skupiny příměří zneužívaly pro další vyzbrojování a přeskupení sil. 

Stejně tak Damašek tvrdí, že povstalecké skupiny klid zbraní několikrát porušily i v samotném Aleppu, kde prý poničily i další z kostelů, katolický chrám Panny Marie, což má svědčit o snaze islámských radikálů zlikvidovat vše co souvisí s křesťanstvím. 

Režim Bašára Asada také tvrdí, že obyvatelé v západní části Aleppa kontrolované vládními jednotkami, kde žije 1,5 milionu lidí, čelili neustálému ostřelování ze strany povstalců. Proto se prý teď snaží mohutným pozemním útokem, kterého se účastní i speciální jednotky, definitivně rozhodnout bitvu o Aleppo. 

Západní velmoci však postup Moskvy i Damašku ostře kritizují, spekuluje se proto také o tom, že by arabští spojenci Američanů mohli rebely vyzbrojit moderními zbraněmi. 

Boje pokračují i na dalších místech  

Těžké boje ale pokračují i na dalších místech Sýrie. Především v provincii Hamá, kde proti syrským jednotkám útočí islamisté, mezi nimi i bojovníci Džund al-Aksá, skupiny napojené na syrskou Al-Káidu. 

Nedávný postup islamistů v této oblasti vyhnal z domovů tisíce lidí včetně křesťanů a alavitů, další pak s napětím čekají na další vývoj připraveni okamžitě utéct. Jednotky Bašára Asada se ale zároveň připravují na mohutnou ofenzívu proti tzv. Islámskému státu u města Al-Báb. 

To se ale snaží obsadit i Turecko, respektive Turky podporované opoziční skupiny. Ankara vyslala své vojáky do severní Sýrie a cílem této operace nazvané "Eufratský štít" je mimo jiné i vytlačení takzvaného Islámského státu. 

A k Al-Bábu, který je baštou tzv. Islámského státu, se blíží sunnitsko-arabské koalice povstaleckých skupin postupující ze severu právě díky turecké podpoře a její úspěch při dobytí města by mohl případně pomoci i při prolomení blokády východního Aleppa.  

WHO vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru 

Podle Světové zdravotnické organizace je ve východní části Aleppa už jen 35 doktorů, kteří se starají o více než 250 tisíc lidí. Ve čtvrtích ovládaných povstalci začínají podle organizace syrských ochránců lidských práv docházet potraviny, léky i krev. 

Poslední nálety navíc zničily vodárny, obyvatelé města tak bojují i s nedostatkem vody. 

WHO proto dnes vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru, který umožní evakuovat raněné a nemocné osoby. 

Autor:  Robert Mikoláš  (mir),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace