Zprávy → Blízký východ12. srpna  2012 v 09:10  

Syrská opozice se bojí rozpadu státní armády po očekávaném pádu Asada

Sýrie. Tanky v Damašku - Foto:  Reuters

Sýrie. Tanky v DamaškuFoto:  Reuters

Občanská válka v Sýrii zuří dál, opozice a její zahraniční zastánci se však už zabývají situací, která nastane po pádu prezidenta Asada. Jednou z probíraných otázek je i osud armády a dosavadního bezpečnostního aparátu.

O jednáních informoval turecký tisk. Panují obavy, že rozklad ozbrojených sil v Sýrii může podnítit náboženskou válku mezi komunitami. 

V Iráku po svržení Saddáma Husajna americká okupační správa rozpustila armádu a výrazně tak přispěla k následné občanské válce. Tisíce Iráčanů s vojenskými výcvikem se totiž ocitly bez obživy a pak se přidaly k povstalcům a někdy i k teroristům. 

Jak píše turecký tisk, syrská opozice chce takovému scénáři zabránit, a proto je sama proti rozpuštění současných vládních sil sloužících Asadovi. Také americký ministr obrany Leon Panetta prohlásil, že policie i armáda by měly zůstat co nejvíce nedotčené. 

V současnosti se ale v Sýrii pořád bojuje a stejně jako rebelové se za brzkého vítěze občanské války označuje i Bašár Asad. 

Autor:  Břetislav Tureček, Kateřina Kozmová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace