Zprávy → Blízký východ20. srpna  2016 v 19:03  

Turecko chce být aktivnější při řešení konfliktu v Sýrii. Nechce kurdské struktury ani Asada

Turecký premiér Binali Yildirim - Foto:  Reuters

Turecký premiér Binali YildirimFoto:  Reuters

Turecko si přeje hrát v příštích šesti měsících aktivnější roli v konfliktu v Sýrii, aby zabránilo rozpadu sousední země podle etnického klíče. Prohlásil to dnes před novináři turecký premiér Binali Yildirim. Syrský prezident Bašár Asad by podle něj mohl zůstat v prozatímním vedení země, ale v budoucnu nesmí v Sýrii hrát žádnou roli.

„Říkáme, že krveprolití (v Sýrii) musí skončit. Miminka, děti, nevinní lidé by neměli umírat,“ prohlásil Yildirim. 

Turecko se nedávno usmířilo s Ruskem a také sblížilo s Íránem, což jsou dva státy aktivně podporující Asada, jehož odchod Ankara donedávna požadovala. Yildirim dnes řekl, že za účasti Íránu, zemí Perského zálivu, USA a Ruska lze vypracovat řešení syrské krize. 

Více než pět let trvající občanská válka v Sýrii nabrala národnostní dimenze: kurdské milice ovládají celé oblasti a pravidelně se střetávají s uskupeními arabské většiny, prioritně usilujícími o Asadovo svržení. 

Čtěte také: Turecká rozvědka žádá od Německa pomoc v boji proti Gülenovým stoupencům, píší německá média

Turecko se obává, aby posílení kurdských milicí v Sýrii nevedlo k rozšíření povstání tureckých Kurdů, které znovu vzplanulo po zhroucení loňského příměří. Premiér dnes označil za „hrozbu pro Sýrii“ kurdské snahy vybudovat na severu země vlastní struktury. 

Kurdské milice YPG bojují v Sýrii a v Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát (IS) a jsou podporované západní koalicí v čele se Spojenými státy. 

Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii usilují o rozšíření územních zisků. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace