Zprávy → Blízký východ3. září  2016 v 16:28  

Turecko podniklo další vpád do severní Sýrie. Tanky útočí u města Ar-Raj

Syřané s tureckými tanky za zády - Foto:  Reuters

Syřané s tureckými tanky za zádyFoto:  Reuters

Turecká armáda v sobotu znovu podnikla vpád do pohraničních oblastí na severu Sýrie. Informuje o tom agentura Reuters s upřesněním, že turečtí vojáci zaútočili v oblasti syrské obce Ar-Raj a podpořili tak novou operaci opozičních oddílů proti Islámskému státu. Spojené státy mezi tím oznámily, že v noci proti IS poprvé použily raketový systém nově umístěný na turecké hranici.

Turecké tanky přejely severní syrské hranice z provincie Kilis nedaleko turecké vesnice Cabanbey, která leží jen kousek od města Ar-Raj. 

Oblast současných útoků je asi 55 kilometrů vzdálená od syrského města Džarábulus, které bylo na konci srpna dobyto syrskými opozičními silami za pomoci Ankary.  

Přítomnost tureckých tanků v Ar-Raj potvrdily také Tureckem podporované opoziční oddíly, kterým turecká armáda přijela na pomoc. 

„Tanky vstoupily do bojů právě teď,“ řekl agentuře Reuters Mohammed Rasheed ze skupiny Džajš an-Nasr, která je součástí Syrské svobodné armády (FSA). 

Mluvčí opozičních oddílů v sobotu večer také oznámil, že se podařilo získat kontrolu nad několika vesnicemi, které do teď držel Islámský stát v okolí obce Ar-Raj. 

Situace jinde 

Tureckem podporované opoziční oddíly v sobotu podle Reuters zároveň ohlásily, že převzaly kontrolu nad další severosyrskou obcí u hranic s Tureckem. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že Ankara je odhodlána podniknout veškeré kroky, ať už uvnitř země nebo mimo ni, aby ochránila turecké občany. 

Turecko čelí mezinárodní kritice za to, že se operacemi v severní Sýrii snaží zastavit také postup kurdských sil napojených na zakázanou Stranu kurdských pracujících, které stejně jako FSA bojují proti Islámskému státu. 

Americké rakety proti IS 

Spojené státy americké v sobotu informovaly o tom, že v noci poprvé použily proti Islámskému státu nově umístěné raketové systémy na tureckých hranicích. Uvedl to na svém Twitteru zástupce USA v koalici proti Islámskému státu Brett McGurk. 

„Jednotky Spojených států v noci díky nově nasazeným systémům HIMARS zasáhly pozice IS nedaleko tureckých hranic,“ uvedl McGurk. 

Podle agentury Reuters ale není známo, kdy raketometný systém Spojené státy na turecké hranici rozmístily. 

Autor:  Dominika Píhová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace